Nie do końca uzasadniony pesymizm na rynkach

Łukasz Bugaj, DM BOŚ
opublikowano: 05-01-2012, 18:29

Informacji jakie dzisiaj napłynęły na rynki było sporo, ale żadna z nich nie uzasadniała lawiny pesymizmu jaka przetoczyła się przez europejskie parkiety.

Publikowane dane do złych nie należały, a głośne ostatnimi czasy aukcje rządowych obligacji wcale nie idą tak źle jak można by sądzić po rynkowych reakcjach.
Dzisiaj przyszedł czas na sprzedaż francuskich papierów dłużnych. Rynki z niecierpliwością na nią wyczekiwały i od samego poranku dało się zaobserwować nerwową sprzedaż europejskich akcji. Gdy okazało się, że sama aukcja źle nie poszła, inwestorzy do końca nie wiedzieli jak na nią zareagować, więc specjalnej reakcji nie dało się zauważyć. Warto prześledzić wyniki sprzedaży, na której, choć nieco wzrosło oprocentowanie obligacji 10-cio czy 30-sto letnich, to zwyżki nie przekraczały 14 pkt. bazowych względem aukcji z 1 grudnia, czyli sprzed ostrzeżenia agencji S&P odnośnie możliwości utraty przez Paryż ratingu potrójnego A. Na rynku uplasowano dług o łącznej wartości 7,96 mld euro wobec oferty na poziomie 7-8 miliardów. Popyt sięgał kwoty 15 mld euro, czyli kupujący w znacznej mierze dopisali, nie można więc w tym przypadku mówić o fiasku.

Z przemożnego pesymizmu wyrwał inwestorów dopiero raport ADP, według którego zatrudnienie wzrosło w grudniu w sektorze prywatnym aż o 325 tys. osób, czyli znacznie więcej od oczekiwań. Pozytywna reakcja była jednakże krótkotrwała i niezbyt odczuwalna na peryferyjnych rynkach, do których Warszawa się od pewnego czasu zalicza. Niespecjalnie pomagały kolejne dobre publikacje. Ilość wniosków o zasiłek dla bezrobotnych spadła o 15 tys. do poziomu 372 tys. wobec prognoz zniżki do 377 tys. Indeks ISM dla usług co prawda minął się z oczekiwaniami, ale i tak wzrósł z 52 pkt do 52,6 pkt. Ciężko te informacje nazwać negatywnymi.

Zły sentyment wobec GPW czy złotego starano się wytłumaczyć „czynnikiem węgierskim”, gdzie fiasko odniosła sprzedaż jednorocznych bonów, a przyparty do muru przez wzrost oprocentowania papierów dłużnych rząd chce jak najszybciej wypracować porozumienie z MFW i UE. To jednak nie przez naszych bratanków zabrakło dzisiaj optymizmu. Eurodolar zniżkował ponad 1% i znalazł się poniżej poziomu 1,28. Parkiet w Hiszpanii doznał przeceny o 2,8%, a w Rzymie zniżki otarły się o 4%! Na tym tle spadek Wig20 o 1,22% i to przed długim weekendem, kiedy nie będziemy mogli reagować na jutrzejsze dane z amerykańskiego rynku pracy, robi raczej dobrze nastrajające wrażenie. Jeszcze jednak lepiej prezentuje się niemiecki DAX, który w ciągu dnia kilkukrotnie wychodził ponad cenę wczorajszego zamknięcia, a notowania zakończył kosmetyczną stratą o 0,2%. Jak więc widać giełdowa Europa roi się od kontrastów i ciężko je tłumaczyć potrzebami kapitałowymi hiszpańskich czy włoskich banków. UniCredit już wczoraj ogłosił warunki kolejnej emisji akcji, a jego akcje silnie traciły jeszcze dzisiaj. Czyżby więc panujący pesymizm nie był przesadzony?

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Łukasz Bugaj, DM BOŚ

Polecane