Nie gra gitara

opublikowano: 11-03-2020, 22:00

Odwołanie jednego koncertu to nie problem, ale kilku wielkich może oznaczać dla organizatora „być albo nie być”.

Imprezy muzyczne na stadionach i koncerty, które są częścią światowych tras międzynarodowych gwiazd, to domena zaledwie kilku działających w Polsce firm. Epidemia już krzyżuje im szyki.

Santana odwołany…

17 marca miał się odbyć w Krakowie koncert Carlosa Santany. Organizator, firma Live Nation — międzynarodowy gigant w tej branży — występ odwołał. Podobnie jak zaplanowane na najbliższe dni koncerty duetu Missio oraz zespołów Franc Moody i Phil X & The Drills. Wciąż „na afiszu” jest zaplanowany na 26 marca występ Sigali, a także kolejne imprezy organizowane w Polsce przez Live Nation.

Chodzi o koncerty takich gwiazd, jak m.in. duetu Pet Shop Boys (w maju), Lenny’ego Kravitza i Guns N' Roses (w czerwcu) oraz lipcowe: Iron Maiden, Aerosmith, Pearl Jam, Rammstein i Rage Against the Machine. Ważą się losy czterech koncertów chóru Gregorian, które planowano na 19-22 marca. Ewa Król z firmy Makroconcert, organizatorawystępu niemieckiej grupy w Polsce, deklaruje, że oficjalna informacja dotyczącą koncernów będzie wkrótce podana.

— Jesteśmy już w końcu sezonu. Kolejne imprezy planowane są na sezon jesień-zima — dodaje Ewa Król, jednak o tym, jak ewentualne odwołanie projektów wpłynie na kondycję firmy, nie chce mówić.

Najbliższy projekt agencji Alter Art to zaplanowany na 30 marca koncert irlandzkiego artysty Davida Keenana. Z firmą nie udało się nam skontaktować, ale z jej strony wynika, że występ wciąż jest aktualny.

…Orcheston przesunięty…

Jednym z najbardziej znanych organizatorów wielkich imprez muzycznych jest firma Prestige MJM z Ostrowa Wielkopolskiego. Dwa zaplanowane przez nią na marzec przedstawienia Holiday On Ice w Arenie Gliwice zostały już odwołane.

— Chcemy je przesunąć, ale to wymaga wielu uzgodnień. Musimy też znaleźć termin i chodzi raczej o jesień lub zimę, a nie lato — mówi Janusz Stefański, prezes Prestige MJM.

Przygotowywany przez Gromee’ego projekt Orcheston, zaplanoway pierwotnie na 18 marca, został przesunięty na 11 października (bilety zachowują ważność). Co z pozostałymitegorocznymi wielkimi przedsięwzięciami Prestige MJM, czyli m.in. majowymi koncertami Celine Dion, lipcowym koncercie tria Il Volo czy sierpniowym Andrei a Bocelliego na PGE Narodowym?

— Zrobimy wszystko, aby odbyły się w zaplanowanych terminach — zapewnia Janusz Stefański.

OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
Newsletter autorski Bartłomieja Mayera
ZAPISZ MNIE
×
OŚ, czyli Obserwator Środkowoeuropejski
autor: Bartłomiej Mayer
Wysyłany raz w tygodniu
Bartłomiej Mayer
Autorski przegląd informacji gospodarczych z krajów Europy Środkowej: Ukrainy, Białorusi, Czech, Słowacji i Węgier.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.

Przypomina, że nawet we Włoszech odwołano dotychczas tylko te masowe wydarzenia, które miały się odbyć w marcu i w pierwszych dniach kwietnia. Ma jednak świadomość, że sytuacja zmienia się tak dynamicznie, że dziś niczego nie można zagwarantować.

…Celine Dion aktualna

— Oczywiście dyskutujemy także na przykład o występach Celine Dion w Polsce, które są częścią jej światowej trasy koncertowej. Mamy sygnały od menedżerów, nawet wtedy, jeśli konieczne byłoby przesunięcie koncertów — mówi szef Prestige MJM.

Firma nie raz i nie dwa spotykała się z koniecznością odwołania koncertów. Tak było np. po wybuchu wulkanu na Islandii czy zabójstwie Pawła Adamowicza, prezydenta Gdańska.

— Brak jednego dużego wydarzenia organizator jest w stanie udźwignąć, gorzej, jeśli chodzi o wiele koncertów — uważa Janusz Stefański.

W zdecydowanej większości kontrakty gwarantują zwrot gaży artysty, gdyby do występu nie doszło. Następuje to jednak ze sporym poślizgiem. Zwykle połowę honorarium organizator wypłaca, zanim ogłosi publicznie koncert. Prestige MJM część gaży przelał Celine Dion jeszcze w zeszłym roku. Firma może liczyć na zwrot podatku od sprzedanych już biletów, ale to także trwa.

— Kosztów poniesionych na promocję i reklamę nikt nam nie zwróci — dodaje menedżer.

Dlatego szef Prestige MJM liczy, że gdyby z powodu epidemii sytuacja organizatorów koncertów się pogorszyła, mogą liczyć na pomoc państwa.

— Niech to będzie np. choćby czasowe zmniejszenie kosztów pracowniczych, takich jak składka na ZUS, czy obciążeń fiskalnych. Może moglibyśmy płacić podatek dochodowy po koncercie, a nie od razu po sprzedaniu biletów — wylicza prezes spółki.

W 2018 r. przychody Prestige MJM sięgnęły 32 mln zł — deklaruje Janusz Stefański, a w zeszłym roku wzrosły do prawie 39 mln zł. Zysk netto utrzymał się na podobnym poziomie, czyli około 3,5 mln zł. O prognozach na ten rok, szczególnie w obecnej sytuacji, na razie nie chce mówić.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane