Nie jest pewne, że któryś z nich

15-05-2014, 00:00

Dzisiaj o godz. 21 w Parlamencie Europejskim (PE) w Brukseli odbywa się debata telewizyjna pięciu kandydatów na szefa Komisji Europejskiej

Dzisiaj o godz. 21 w Parlamencie Europejskim (PE) w Brukseli odbywa się debata telewizyjna pięciu kandydatów na szefa Komisji Europejskiej (KE) wysuniętych przez ponadnarodowe grupy polityczne. Trzech przedstawił „Puls Biznesu”, uczestniczący w projekcie siedmiu gazet grupy Bonnier. Byli to: Jean-Claude Juncker — Europejska Partia Ludowa (EPP), która miała w kończącej się kadencji 274 euromandaty; Martin Schulz — Postępowy Sojusz Socjalistów i Demokratów (S&D), 196; Guy Verhofstadt — Porozumienie Liberałów i Demokratów na rzecz Europy (ALDE), 83. Wystapią także: Ska Keller — Zieloni, 57; Alexis Tspiras — Zjednoczona Lewica Europejska (EUL), 35.

Taki personalny pojedynek odbywa się pierwszy raz w dziejach Unii Europejskiej. Jest następstwem traktatu z Lizbony, który upodmiotowił PE w procedurze wyboru szefa unijnego rządu. Poprzednio była to wyłączna kompetencja szczytu Rady Europejskiej, czyli poufnych konsultacji szefów państw i rządów. Na przykład w roku 2004 ówczesny belgijski premier Guy Verhofstadt „już był w ogródku, już witał się z gąską” — ale wybór zablokował premier Tony Blair, ponieważ dla Brytyjczyków nie do przyjęcia była jego idea Stanów Zjednoczonych Europy. Nikomu nie wadził natomiast portugalski premier Jose Manuel Barroso.

Obecnie szczyt jedynie proponuje kandydata do zatwierdzenia przez PE. W nowej kadencji przewaga grupy chadecko-ludowej nad socjalistyczną nie będzie już tak wielka, jak w kończącej się — z sondaży kroi się rezultat mniej więcej 215:210. Równowaga dominujących frakcji może zakończyć się patem decyzyjnym i wcale nie jest pewne, że Rada Europejska uzgodni kandydata tylko z oficjalnej piątki, ścierającej się w telewizji. Debatę można zobaczyć na żywo w kanałach Eurovision World Feed, EbS+ oraz w internecie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Nie jest pewne, że któryś z nich