Nie każdy podatnik skorzysta

Konfederacja Pracodawców Polskich
opublikowano: 07-01-2009, 00:00

Wejście w życie dwóch stawek podatkowych, po dwuletnim okresie oczekiwania, to najbardziej odczuwalna zmiana dla płatników. Zmiany te nie w pełni realizują postulaty przedsiębiorców. A zamiast uprościć system podatkowy, komplikują go jeszcze bardziej.

Obniżenie stawki PIT może spowodować straty u osób prowadzących działalność gospodarczą, a korzystających do tej pory ze stawki liniowej. Przedsiębiorcy będący osobami fizycznymi, a szczególnie ci, których roczny dochód nie przekracza 85 528 zł, prawdopodobnie będą decydować się na opodatkowanie na zasadach ogólnych. Jeśli jednak ich przychody wzrosną szybciej, niż zakładali, to może się to dla nich okazać nieopłacalne. Wtedy, co najmniej przez pewien czas, będą musieli płacić wyższy, 32-procentowy PIT zamiast 19-procentowej stawki liniowej. Z pewnością nie będzie to sprzyjało przejrzystości systemu podatkowego, a wprowadzi niepotrzebny chaos. Oczekiwane pozytywne rezultaty w postaci pobudzenia konsumpcji czy ożywienia gospodarki mogą okazać się niewielkie ze względu na kryzys na rynkach finansowych i ograniczenie tempa rozwoju gospodarczego, które zmuszać będą raczej do oszczędności niż do zwiększania wydatków

Jakość naszej gospodarki w dużej mierze zależy od warunków, jakie stwarza się przedsiębiorcom — głównie pracodawcom i inwestorom. Dlatego pierwszym krokiem rządu w kierunku polepszenia sytuacji gospodarczej powinno być przyspieszenie pracy nad obniżeniem podatku PIT płaconego przez prowadzących własną działalność oraz uproszczenie całego systemu podatkowego tak, aby był on przyjazny dla przedsiębiorców.

Konfederacja Pracodawców Polskich

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konfederacja Pracodawców Polskich

Polecane