Nie ma dywidendy, nie ma podatku

[IWA]
opublikowano: 21-02-2012, 00:00

Akcjonariusz SKA nie musi płacić PIT co miesiąc. Sąd we Wrocławiu oddalił przeciwną interpretację fiskusa.

Dopiero w momencie podjęcia uchwały o wypłacie dywidendy akcjonariusz spółki komandytowo-akcyjnej (SKA) ma obowiązek zapłacenia zaliczki na podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT). Taki wyrok Wojewódzki Sąd Administracyjny we Wrocławiu wydał w ostatni piątek, 17 lutego 2012 r.

Według ustnego uzasadnienia wyroku, przychód należny powstaje u akcjonariusza w chwili powstania roszczenia obligacyjnego w postaci roszczeniaakcjonariusza spółki komandytowo-akcyjnej o wypłatę dywidendy (czyli w dniu podjęcia uchwały o jej wypłacie).

— Zatem akcjonariusz nie ma obowiązku wpłacania zaliczek na PIT w trakcie roku podatkowego, bo w tym czasie nie powstaje u niego przychód należny — wyjaśnia Monika Szuster z Działu Prawno-Podatkowego PwC.

Sprawa dotyczyła podatnika prowadzącego działalność gospodarczą za pośrednictwem spółki komandytowo-akcyjnej. Podatnik zwrócił się do izby skarbowej o interpretację przepisów podatkowych. Uważał, że podatek trzeba uiścić dopiero w miesiącu, w którym wypłacono dywidendę.

Fiskus uznał jednak przychód z udziału w zysku SKA jako przychód z działalnościgospodarczej, co oznacza obowiązek płacenia co miesiąc zaliczek na PIT. WSA uchylił tę interpretację (wyrok WSA we Wrocławiu, sygn. akt I SA/Wr 1780 — 1781/11). Przypomnijmy, że — jak już informowaliśmy — w marcu powinna być znana ogólna wykładnia ministra finansów w sprawie opodatkowania akcjonariuszy SKA.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: [IWA]

Polecane