Nie ma ugody między DB Schenker a UTK

opublikowano: 13-02-2014, 00:00

Wielomilionowe spory o zawyżone stawki za dostęp do torów będą się toczyć w sądzie przez wiele lat.

Wczoraj w stołecznym Sądzie Rejonowym Śródmieście odbyło się postępowanie pojednawcze między DB Schenker Rail Polska i Urzędem Transportu Kolejowego (UTK). Niemiecki przewoźnik żąda od państwowej instytucji ponad 936 mln zł zadośćuczynienia za zbyt wysokie stawki dostępu do torów. Przedstawiciele DB zawezwali UTK do zawarcia ugody. Jak się można było spodziewać, prawnicy UTK odrzucili propozycję. Przedstawiciele urzędu, podobnie jak nadzorującetę instytucję Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju, uznają, że przewoźnik nie ma podstaw do wysuwania roszczeń.

Tymczasem firmy są przekonane, że taką możliwość daje im ubiegłoroczny wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, który zakwestionował wysokość polskich stawek dostępu do infrastruktury kolejowej. Pod koniec ubiegłego roku zostały średnio o 20 proc. obniżone. Brak ugody oznacza, że teraz DB Schenker będzie walczyć o odzyskanie nadpłaconych stawek w sądzie. Proces potrwa wiele lat, a wyrok jest trudny do przewidzenia. Oprócz DB Schenker Rail Polska, wezwanie do ugody sądowej zgłosił także Lotos Kolej, wyceniający roszczenia na 332,7 mln zł. Większość przedsiębiorców wolałaby jednak uniknąć dochodzenia roszczeń w sądzie.

— Przewoźnicy nie chcą iść do sądu — chcą partnera, z którym rozwiążą problem.

Liczymy, że rząd porozmawia z przedsiębiorcami i zaproponuje jakieś niesporne rozwiązanie — twierdzą przedstawiciele jednego z dużych prywatnych przewoźników.

Wczorajszy proces niweczy jednak nadzieje na polubowne załatwienie sprawy. Trudno bowiem oczekiwać, że urzędnicy zgodzą się na jakiekolwiek zadośćuczynienie wobec przewoźników bez sądowego nakazu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna kapczyńska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu