Nie ma wakacji od dotacji

opublikowano: 14-06-2016, 22:00

Urlop czy praca? Albo piszesz wniosek, albo szansa przejdzie koło nosa. Wakacje dają kilkanaście okazji na zdobycie grantów

Podczas gdy jedni będą wylegiwali się na plaży, inni usiądą do pisania wniosków o dotacje. W tym roku podczas wakacyjnych miesięcy będą trwały nabory do kilkunastu konkursów z unijnymi pieniędzmi. Mowa o naborach z programów ogólnopolskich (Inteligentny Rozwój — POIR) oraz dotyczących co najmniej kilku województw (Polska Wschodnia). Już po pobieżnej lekturze naszego zestawienia można zauważyć, że w zdecydowanej większości konkursów premiowane będą projekty dotyczące B+R lub rozwiązań innowacyjnych — przynajmniej w skali firmy.

Lwia część konkursów przeznaczona jest dla przedsiębiorców ze wszystkich branż. Obok nich jest kilka naborów, w których szanse na dofinansowanie mają tylko przedsięwzięcia istotne dla rozwoju określonego sektora. Organizacją letnich zmagań dla przedsiębiorców prawie po równo podzieliły się Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR) oraz Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości (PARP). Tylko w jednym konkursie pieniądze rozdzieli inna instytucja — Bank Gospodarstwa Krajowego.

Letnia szybka ścieżka

Podczas letnich miesięcy będzie można składać wnioski aż w dwóch konkursach z popularnej wśród firm „szybkiej ścieżki”, czyli poddziałania 1.1.1 POIR. Nabór dla firm MSP trwa już od kwietnia i jest prowadzony etapami. Można spodziewać się, że podczas wakacyjnych miesięcy wniosków będzie mniej, co oznacza mniej konkurentów w walce o dotacje.

Zmagania dla MSP zostaną zamknięte 29 lipca, a na mały biznes czeka w tej edycji łącznie 750 mln zł. Od początku czerwca o pieniądze z szybkiej ścieżki mogą ubiegać się także duże firmy. Dla nich zorganizowany został oddzielny konkurs. Tu również rywalizacja będzie przebiegać w rundach. Odbędzie się ich kilka, a ostateczny termin składania wniosków minie w sylwestra. Do zdobycia jest okrągły miliard złotych. Warto pamiętać o tym, że tuż po wakacjach, we wrześniu ruszy kolejny nabór dla MSP — tym razem dla firm realizujących projekty w regionach słabiej rozwiniętych.

Pierwszym konkursem, który rozpocznie się w lipcu, będą zmagania z poddziałania 1.1.2 znanego wcześniej jako Demonstrator (w nowej edycji organizatorzy zrezygnowali z tego nazewnictwa). Kasa z Brukseli zostanie przeznaczona na wsparcie eksperymentalnych prac rozwojowych związanych z tworzeniem linii pilotażowej. Ta edycja skierowana jest tylko dla dużych firm, a budżet naboru to pół miliarda złotych.

Na branże i patenty

Jak grzyby po deszczu powstają programy branżowe. Jeszcze rok temu w tego typu rywalizacji mogli wziąć udział tylko przedsiębiorcy planujący projekty istotne dla rozwoju sektora medycznego (Innomed) i lotniczego (Innolot). Prawdziwy wysyp inicjatyw branżowych nastąpił na początku czerwca. W wakacje wciąż można będzie składać wnioski w naborach premiujących przedsięwzięcia z branży stalowej (Innostal), gier wideo (GameINN) i sektora systemów bezzałogowych (SBZ).

Warto pamiętać o terminach zamknięcia konkursów — jeden z nich kończy się jeszcze w lipcu, a drugi w sierpniu. W sezonie urlopowym do już trwających konkursów dołączy jeszcze jeden. W połowie sierpnia rozpocznie się rozgrywka z programu Innotabor. Na projekty B+R ważne dla branży kolejowej przeznaczonych zostanie prawie 200 mln zł. W nowej unijnej perspektywie pojawiły się dotacje dla przedsiębiorców na ochronę prawną nowych rozwiązań.

Firmy MSP w ramach działania 2.3.4 POIR mogą zdobyć pieniądze na pokrycie kosztów związanych z uzyskaniem i realizacją ochrony praw własności przemysłowej. W konkursie, który rozpocznie się 18 lipca, między przedsiębiorców rozdzielonych zostanie 50 mln zł. Również w lipcu wystartuje dotacyjny hit — nowa odsłona „Kredytu na innowacje technologiczne”.

Przedsiębiorcy dostają kredyt, a potem tzw. premię technologiczną, która oznacza umorzenie nawet do 70 proc. należności. W nowej perspektywie premia może wynosić nawet do 6 mln zł. Tym razem na najlepsze projekty Bank Gospodarstwa Krajowego przeznaczy łącznie pół miliarda złotych.

Wschód dla firm

Wakacyjne konkursy z dotacjami dla przedsiębiorców można znaleźć także w programie obejmującym województwa Polski Wschodniej. Już za kilka dni można będzie składać wnioski w konkursie „Rozwój start-upów w Polsce Wschodniej” (poddziałanie 1.1.2 POPW). To dotacje dla młodych przedsiębiorców do 35. roku życia, którzy rozwijają swoje pomysły w tzw. platformach startowych.

Dostają wsparcie w postaci m.in. doradztwa i specjalistycznych usług, natomiast w ramach wspomnianego naboru mogą zdobyć dotację na komercjalizację swojego produktu lub usługi, jej wprowadzenie na rynek i pierwszą sprzedaż. Każdy przedsiębiorca może dostać od 50 tys. zł do nawet 800 tys. zł. Nabór zakończy się już 21 lipca. Kolejna dotacyjna szansa dla innowatorów ze Wschodu wystartuje 30 czerwca.

To konkurs z poddziałania 1.3.1 „Wdrażanie innowacji przez MŚP”. Współpracujący ze sobą przedsiębiorcy mogą sięgnąć po granty na projekty, które będą prowadziły do tworzenia innowacyjnych produktów lub usług. Na jeden projekt można dostać do 7 mln zł. Oprócz konkursów ujętych w zestawieniu odbywać się będą nabory w poszczególnych województwach (więcej informacji można znaleźć na stronach regionalnych programów operacyjnych).

Zapisz

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu