Nie miałeś strategii podatkowej, ale masz problem

  • PAP
opublikowano: 03-03-2021, 06:57

O tym, czy ma sporządzić strategię podatkową za dany rok, firma dowie się dopiero po jego zakończeniu – informuje w środę "Dziennik Gazeta Prawna" zaznaczając, że potwierdziło to Ministerstwo Finansów w odpowiedzi na pytania gazety.

"DGP" przypomina, że obowiązek informowania o strategii podatkowej wprowadziła od 1 stycznia br. nowelizacja ustawy o CIT. Dotyczy on m.in. dużych spółek, których obrót w trakcie roku przekracza 50 mln euro.

Według dziennika, problem w tym, że firmy wiedzą, czy przekroczyły limit, dopiero po zakończeniu roku. W efekcie, jeśli firma osiągnęła 50 mln euro obrotu, a nie miała i nie realizowała strategii, to ma problem. "Trudno jest przekazywać informację o czymś, co się stosowało, jeżeli tego nie było" – komentują eksperci.

Gazeta zaznacza, że ministerstwo uważa jednak, że informowanie o strategii nie powinno nastręczać problemów, bo nie jest to nowe obciążenie. Wymagane jest jedynie zamieszczenie tych danych na stronie internetowej i przekazanie adresu tej strony naczelnikowi urzędu skarbowego – wskazuje MF.

"Tyle że – jak przekonują eksperci – nie wynika to wcale z przepisów" - pisze środowy "DGP".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane