Nie samym prawem łupki żyją

Nowe przepisy cieszą, ale szału nie będzie. Firmy poszukiwawcze i tak czekają na wyniki odwiertów.

Będzie przyjaźniej, ale nie spodziewajmy się nagłego przyśpieszenia inwestycji. Tak o uchwalonej w piątek nowelizacji prawa geologicznego i górniczego (pgg) mówią firmy poszukiwawczo-wydobywcze.

fot. Bloomberg
Zobacz więcej

fot. Bloomberg

— Zobaczymy, jak nowelizacja sprawdzi się w praktyce. Na pewno wzrośnie zaufanie inwestorów, np. dzięki zmniejszeniu sankcji za niedotrzymanie harmonogramu wierceń — zauważa Marcin Zięba, dyrektor Organizacji Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo- -Wydobywczego, zrzeszającej m.in. PKN Orlen i 3Legs Resources. Prace nad wprowadzeniem do pgg zapisów łupkowych trwały od 2011 r. W tym czasie firmy skarżyły się m.in. na rozwlekłe procedury uzyskiwania pozwoleń.

— Nowela już jest, czeka tylko na podpis prezydenta. Teraz powiemy inwestorom: sprawdzam — mówi z zadowoleniem Sławomir Brodziński, wiceminister środowiska i główny geolog kraju, odpowiedzialny za przygotowanie ustawy.

— Nie spodziewam się radykalnego przyśpieszenia prac. Firmy idą zgodnie z wcześniejszymi planami. Zwłaszcza że za długi czas uzyskiwania pozwoleń odpowiadają też inne ustawy, nie tylko pgg — kontruje jednak Marcin Zięba.

Z obowiązków koncesyjnych firm wynika, że w tym roku można się spodziewać 23 odwiertów „łupkowych”, z czego cztery już wywiercono. To tyle, ile uzyskano w najlepszym pod tym względem 2012 r. Kluczowe będą jednak odwierty zaplanowane na najbliższe tygodnie i miesiące w najbardziej perspektywicznym rejonie w Polsce, czyli na Pomorzu, na zachód od Gdańska. Branża łupkowa nie kryje, że niecierpliwie czeka na wyniki prac BNK Polska w Gapowie, 3Legs Resources w Lublewie, kolejny odwiert San Leona w Lewinie oraz odwiert poziomy PGNiG w Lubocinie. Jeśli wyniki nie będą zachęcające, to — jak ostrzegają ludzie z branży — nawet nowe prawo nie pomoże. Inwestorzy mogą się zniechęcić.

— Od wyniku testów uzależniamy dalszą strategię 3Legs. Jeśli będzie to sukces, rozważymy dalsze prace w tym rejonie, a w przeciwnym wypadku będziemy musieli przemyśleć kwestię naszej dalszej obecności w Polsce — mówił „PB” w zeszłym tygodniu Kamlesh Parmar, prezes 3Legs Resources, która szykuje się do testowania złoża w Lublewie.

Nowelizacja pgg wejdzie w życie w styczniu 2015 r. Doprowadzenie do jej uchwalenia było głównym zadaniem Sławomira Brodzińskiego, powołanego do rządu w grudniu 2013 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Nie samym prawem łupki żyją