Nie samym prawem łupki żyją

Nowe przepisy cieszą, ale szału nie będzie. Firmy poszukiwawcze i tak czekają na wyniki odwiertów.

Będzie przyjaźniej, ale nie spodziewajmy się nagłego przyśpieszenia inwestycji. Tak o uchwalonej w piątek nowelizacji prawa geologicznego i górniczego (pgg) mówią firmy poszukiwawczo-wydobywcze.

fot. Bloomberg
fot. Bloomberg
None
None

— Zobaczymy, jak nowelizacja sprawdzi się w praktyce. Na pewno wzrośnie zaufanie inwestorów, np. dzięki zmniejszeniu sankcji za niedotrzymanie harmonogramu wierceń — zauważa Marcin Zięba, dyrektor Organizacji Polskiego Przemysłu Poszukiwawczo- -Wydobywczego, zrzeszającej m.in. PKN Orlen i 3Legs Resources. Prace nad wprowadzeniem do pgg zapisów łupkowych trwały od 2011 r. W tym czasie firmy skarżyły się m.in. na rozwlekłe procedury uzyskiwania pozwoleń.

— Nowela już jest, czeka tylko na podpis prezydenta. Teraz powiemy inwestorom: sprawdzam — mówi z zadowoleniem Sławomir Brodziński, wiceminister środowiska i główny geolog kraju, odpowiedzialny za przygotowanie ustawy.

— Nie spodziewam się radykalnego przyśpieszenia prac. Firmy idą zgodnie z wcześniejszymi planami. Zwłaszcza że za długi czas uzyskiwania pozwoleń odpowiadają też inne ustawy, nie tylko pgg — kontruje jednak Marcin Zięba.

Z obowiązków koncesyjnych firm wynika, że w tym roku można się spodziewać 23 odwiertów „łupkowych”, z czego cztery już wywiercono. To tyle, ile uzyskano w najlepszym pod tym względem 2012 r. Kluczowe będą jednak odwierty zaplanowane na najbliższe tygodnie i miesiące w najbardziej perspektywicznym rejonie w Polsce, czyli na Pomorzu, na zachód od Gdańska. Branża łupkowa nie kryje, że niecierpliwie czeka na wyniki prac BNK Polska w Gapowie, 3Legs Resources w Lublewie, kolejny odwiert San Leona w Lewinie oraz odwiert poziomy PGNiG w Lubocinie. Jeśli wyniki nie będą zachęcające, to — jak ostrzegają ludzie z branży — nawet nowe prawo nie pomoże. Inwestorzy mogą się zniechęcić.

— Od wyniku testów uzależniamy dalszą strategię 3Legs. Jeśli będzie to sukces, rozważymy dalsze prace w tym rejonie, a w przeciwnym wypadku będziemy musieli przemyśleć kwestię naszej dalszej obecności w Polsce — mówił „PB” w zeszłym tygodniu Kamlesh Parmar, prezes 3Legs Resources, która szykuje się do testowania złoża w Lublewie.

Nowelizacja pgg wejdzie w życie w styczniu 2015 r. Doprowadzenie do jej uchwalenia było głównym zadaniem Sławomira Brodzińskiego, powołanego do rządu w grudniu 2013 r.

Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
×
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Polecane