Nie skreślaj akcji banków

  • Michał Błasiński
opublikowano: 29-10-2012, 00:00

Sektor finansowy jest bardzo wrażliwy na spowolnienie gospodarcze, ale zdaniem analityków i tu można znaleźć akcje, które dadzą zarobić

Akcje Banku Millennium, publikującego dziś raport za trzeci kwartał, to zdaniem analityków najbardziej przewartościowane walory w giełdowej branży bankowej. Regularnie zbierają od nich coraz niższe ocen, a kurs na GPW jest wyższy od każdej z cen docelowych, oszacowanych przez analityków.

Iza Rokicka z DI BRE Banku uważa, że na tle sektora Millennium jest wyjątkowo silnie narażony na negatywne skutki potencjalnego wprowadzenia tzw. podatku bankowego, czyli opłaty, która trafiałaby na fundusz stabilizacyjny w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym.

Na razie wyniki banku mają być jednak solidne, choć gorsze niż przed rokiem. Według średniej prognoz analityków, w trzecim kwartale bank zarobił na czysto 114,7 mln zł, o 8 proc. mniej niż w analogicznym okresie 2011 r. Wyraźnie poprawić ma się zysk Banku Handlowego (o 24 proc., do 226 mln zł), ale zdaniem analityków nie ma co liczyć na porównywalny wzrost notowań. Kamil Stolarski, analityk Espirito Santo Investment Bank (BESI), podkreśla, że tak dobre rezultaty będą w głównej mierze pochodzić z działalności tradingowej, a w 2013 r. na powtórkę nie ma co liczyć.

Specjalista BESI uważa, że w przyszłym roku Handlowy będzie radził sobie zdecydowanie gorzej od konkurencji. Wszystko wskazuje na to, że „przegrzany” jest także kurs BRE Banku. Średnia z wycen analityków jest o prawie 10 proc. niższa od kursu rynkowego. Marcin Jabłczyński, ekspert Deutsche Banku, wskazuje trzy argumenty przemawiające za pozbyciem się akcji.

Po pierwsze — w nadchodzących kwartałach należy spodziewać się spadku zysków w ujęciu rocznym. Drugi problem to konieczność zamiany finansowania. BRE będzie zmuszony zwiększyć udział finansowania rynkowego. To dużo droższe niż dotychczasowa pomoc ze strony spółki matki. Analityk dodaje, że BRE jest w grupie banków najbardziej narażonych na skutki wprowadzenia wspomnianego podatku bankowego.

Faworyt? Bez zmian

Pewniakiem w opinii analityków pozostaje natomiast PKO BP, który zbiera niemal same pozytywne rekomendacje. Uśredniając, specjaliści szacują potencjał wzrostu notowań banku na około 10 proc., ale są i zdecydowanie wyższe wyceny. Przykład znajdziemy w najnowszym raporcie przygotowanym przez Marcina Jabłczyńskiego z Deutsche Banku, który określił cenę docelową PKO BP na 46 zł.

To o 30 proc. więcej niż kurs na GPW. Spośród mniejszych podmiotów szansę na prześcignięcie rynku mają walory łączącego się z BZ WBK Kredyt Banku, które zdaniem analityków też są niedowartościowane o około 10 proc.

Na uwagę zasługuje również zapomniany przez inwestorów Getin Holding. Kurs akcji firmy, kontrolowanej przez Leszka Czarneckiego, znajduje się co prawda w długoterminowym trendzie spadkowym, ale od początku września notowania urosły o 40 proc. Według Michała Sobolewskiego, analityka DM IDMSA, w spółce drzemie spory potencjał. Specjalista rekomenduje kupno akcji z ceną docelową 3,15 zł — to o ponad 40 proc. więcej, niż kosztują na GPW.

Nastawienie się zmienia

Lokalne otoczenie nie sprzyja sektorowi bankowemu. Spowolnienie gospodarcze staje się faktem, a sektor bankowy odczuwa to wyjątkowo boleśnie. Banki mają problem, ponieważ pogarsza się sytuacja ich klientów — przedsiębiorstw oraz gospodarstw domowych. Przykłady? W II kwartale giełdowe firmy zaliczyły 67-procentowy spadek wyniku netto w ujęciu rocznym.

Od początku roku 13 firm notowanych na warszawskim parkiecie złożyło wniosek o upadłość. Gorzej wiedzie się także przeciętnemu Kowalskiemu — we wrześniu dynamika sprzedaży detalicznej wyniosła zaledwie 3,1 proc. r/r.

To najgorszy wynik od kwietnia 2010 r. Według ekonomistów BRE Banku, wszystko, co najgorsze w polskiej gospodarce, dopiero przed nami. Specjaliści radzą przygotować się na porcję jeszcze gorszych danych. Lokalne otoczenie makroekonomiczne pozostanie niesprzyjające dla polskich banków przez najbliższe 2-3 kwartały.

Dołek zostanie osiągnięty dopiero na przełomie I i II kwartału 2013 r. Pogorszenie dostrzegają analitycy kolejnych biur maklerskich, którzy coraz odważniej obniżają nastawienie do kredytodawców notowanych na warszawskim parkiecie. Iza Rokicka, analityk BRE Banku, uważa, że w tym roku skumulowane zyski banków notowanych na GPW skurczą się o 3 proc., a w 2013 r. o 6 proc. Jej zdaniem, poprawa przyjdzie dopiero w 2014 r.

To nieodosobniona opinia. W najnowszym raporcie na temat sektora analityków DM BZ WBK obniżyli zalecenia dla wszystkich banków. Specjaliści tłumaczą, że pogorszenie nastawienia dla branży wynika m.in. z oceny skutków nadchodzących wielkimi krokami obniżek stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej, co wpłynie na spadek marży odsetkowej.

Na niekorzyść branży działają także zapowiadane obniżki opłat intercharge. Podobną opinię prezentują eksperci Citi — biuro zmieniło nastawienie do polskiego sektora finansowego na negatywne. Według analityków, spowolnienie gospodarcze przełoży się na niższy popyt na kredyty, produkty ubezpieczeniowe oraz w konsekwencji mniejszą aktywność klientów. Specjaliści uważają, że akcje polskich banków są wycenianie relatywnie wysoko — Citi preferuje więc raczej akcje ubezpieczeniowego PZU.

 

Na te banki warto postawić…

PKO BP

Zbigniew Jagiełło, prezes Bank zbiera dobre rekomendacje. Przeważają „kupuj” i „trzymaj”. W tym roku nie pojawiła się żadna negatywna.

Kredyt Bank

Maciej Bardan, prezes Wszystkie tegoroczne rekomendacje dla banku są pozytywne.

Getin Holding

Rafał Juszczak, prezes Spółka wróciła do łask inwestorów — od początku września kurs zyskał 40 proc.

…a tych walorów lepiej unikać

Millennium

Bogusław Kott, prezes Bank zbiera coraz gorsze zalecenia. Dwie ostatnie rekomendacje brzmią „sprzedaj”, jedna „poniżej rynku” oraz jedna „trzymaj”.

Handlowy

Sławomir Sikora, prezes Dwie najnowsze rekomendacje to „sprzedaj”. W przyszłym roku spółka nie będzie w stanie powtórzyć wyników finansowych z 2012 r.

BRE

Cezary Stypułkowski, prezes Pogarsza się nastawienie analityków do banku. W tym roku obniżono 5 rekomendacji — nie podniesiono ani jednej.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Błasiński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Nie skreślaj akcji banków