Nie tylko czynsz ciąży najemcy

17-07-2017, 22:00

Średnie czynsze najmu biur w Warszawie zaczynają się od 36 zł/mkw. na Targówku, a kończą na 73 zł/mkw. w Śródmieściu — wynika z analizy przeprowadzonej przez firmę Biuro Na Miarę. Wysoko w zestawieniu znalazły się też Żoliborz i Wilanów, popularne wśród firm ze względu na prestiżowy charakter. Nawet w centrum można jednak znaleźć lokale po 30-40 zł za mkw. Zwykle znajdują się w budynkach niższej klasy albo należących np. do instytucji. Biura, w których czynsz wynosi mniej niż 35 zł za metr, są dostępne praktycznie w każdej dzielnicy Warszawy. Na drugim biegunie znajdują się nowoczesne biurowce lub odrestaurowane kamienice z czynszami zazwyczaj w euro. W takich budynkach stawki za metr mogą sięgać nawet 28 EUR (około 118 zł) w Śródmieściu. — Kierując się wyborem optymalnej powierzchni, należy spojrzeć również na koszty eksploatacyjne budynku, często mylone z kosztami zużycia mediów, które są dodatkowo płatne przez najemcę i wynoszą 10-20 zł/mkw. zależnie od dzielnicy i budynku. Ważnymi składnikami miesięcznego kosztu biura są też zużycie mediów i parkingi. Dodatkowe usługi to sprzątanie, leasing mebli i urządzeń biurowych, łącze internetowe i wyposażanie kuchni — wymienia Jerzy Węglarz z firmy Biuro Na Miarę. Duża konkurencja deweloperów i funduszy inwestycyjnych, które są właścicielami biurowców, sprzyja najemcom, którzy przy długoterminowych umowach mogą liczyć np. na tzw. wakacje czynszowe, czyli od kilku do kilkunastu miesięcy zwolnienia z czynszu.

36-73 zł/mkw. To średnie czynsze najmu biur w Warszawie, przy czym najtaniej będzie na Targówku, najdrożej zaś w Śródmieściu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Nieruchomości / Nie tylko czynsz ciąży najemcy