Nie tylko EURO (kalendarium inwestora)

  • Michał Żuławiński
opublikowano: 13-06-2016, 07:00

Najważniejsze wydarzenia tygodnia dla inwestora.

Poniedziałek

Dzień na fetowanie zwycięstwa  polskich piłkarzy w meczu z Irlandią Północną jest pod względem kalendarza makroekonomicznego dosyć spokojny. O godz. 14 GUS poda finalne dane o inflacji CPI w maju. Równolegle NBP przedstawi kwietniowy bilans płatniczy naszego kraju.

Wtorek

Wtorek rozpocznie się od danych o produkcji przemysłowej w Japonii (6.30). Dane o produkcji spłyną ponadto także z Węgier (9), gdzie w marcu odnotowano zaskakująco słaby wynik, oraz z całej UE, za sprawą Eurostatu (11). O godz. 10.30 poznamy dane o inflacji w Wielkiej Brytanii, choć oczywiście głównym czynnikiem wpływającym na tamtejszą giełdę i walutę jest perspektywa brexitu. W USA najważniejszy raport dotyczył będzie sprzedaży detalicznej, która, zdaniem ekspertów, wzrośnie po raz drugi z rzędu (14.30). Giełdowym wydarzeniem dnia może być doroczny przegląd indeksów w wykonaniu MSCI. Spekuluje się, że do grona indeksów rynków wschodzących włączony zostanie indeks chiński.

Środa

Kluczowym momentem dnia i tygodnia będzie godz. 20, kiedy Federalny Komitet ds. Otwartego Rynku przedstawi decyzję w sprawie stóp procentowych. Po ostatnich fatalnych danych z rynku pracy tylko nieliczni inwestorzy spodziewają się podwyżek stóp. Mimo to na rynkach może być gorąco za sprawą prognoz ekonomicznych członków FOMC oraz konferencji prasowej z udziałem przewodniczącej Janet Yellen.

Czwartek

O godz. 9.30 za portfel złapią się inwestorzy i frankowcy, ponieważ o stopach decydował będzie Szwajcarski Bank Narodowy. W planach jest także publiczne wystąpienie prezesa SNB Thomasa Jordana. Na tydzień przed referendum w sprawie brexitu decyzję o poziomie stóp procentowych podejmował będzie Bank Anglii (13). Na rynkach panuje powszechna zgoda co do tego, że drugi najstarszy bank centralny świata ponownie nie zmieni stóp procentowych. O 14.00 GUS przedstawi majowe dane o przeciętnym wynagrodzeniu i zatrudnieniu w firmach zatrudniających przynajmniej 9 pracowników.

Piątek

Ostatni roboczy dzień tygodnia przyniesie kolejną porcję danych z polskiej gospodarki. O godz. 14 GUS poda dane o produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Na zakończenie tygodnia rynki finansowe wsłuchiwać się będą w przemówienie Mario Draghiego z EBC (17).

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Michał Żuławiński Bankier.pl

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu