Nie tylko Famur, czyli strategia TDJ

Mgdalena Graniszewska
opublikowano: 23-05-2018, 22:00

Zespół TDJ, liczący dziś 100 osób, ma zarządzać grupą stojącą na pięciu filarach: Equity (typowe private equity), Venture (inwestycje w spółki na wczesnym etapie rozwoju), Estate (nieruchomości), Finance (zarządzanie nadwyżką gotówki) i Foundation (fundacja non-profit).

1. Liczy się kontrola

TDJ Equity sprawuje pieczę nad największymi aktywami TDJ, czyli giełdowymi spółkami przemysłowymi: Famur, PGO i Zamet (ich łączna kapitalizacja to ponad 4 mld zł), i pozagiełdowymi FPM i Glinik.

— W perspektywie pięciu lat pozostaniemy inwestorem strategicznym w spółkach, w których już dziś jesteśmy obecni. Nie wykluczamy jednak, że w razie potrzeb zmniejszymy zaangażowanie do 20-40 proc., ale pod warunkiem, że zachowamy kontrolę. To będzie zależało od pomysłów — zapowiada Tomasz Domogała. Pomysły mają owocować dywersyfikacją portfela TDJ: branżową, geograficzną, ale też związaną z cyklami koniunkturalnymi. Mają też dotyczyć spółek dojrzałych, zarabiających, wzrostowych i z potencjałem eksportowym.

— W tym segmencie interesują nas tylko pakiety kontrolne. Jesteśmy w stanie zainwestować w takie spółki 25-100 mln EUR, przy czym może to też być mniej lub więcej, nawet 200 mln EUR. Na razie interesują nas głównie firmy z Polski — wskazuje Tomasz Domogała.

Nie nad każdą zespół się jednak pochyli. TDJ wyselekcjonował dziewięć branż, w których chce się specjalizować — to motoryzacja, chemia specjalistyczna, przemysł kosmetyczny, logistyka, meble, opakowania, recykling spożywczy, systemy zabezpieczeń i aparatura kontrolno-pomiarowa. — Interesują nas też spółki oferujące rozwiązania dla tych branż, np. technologiczne. W ostatnich miesiącach zaczęliśmy patrzeć na nowe potencjalne cele — podkreśla Tomasz Domogała.

2. Start-upów będzie więcej

Inwestycje w młode spółki już od roku pilotuje TDJ Pitango Ventures, czyli fundusz stworzony wspólnie przez TDJ i Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (każdy zadeklarował wsparcie warte 100 mln zł), w partnerstwie z Pitango, największymizraelskim funduszem inwestującym w start-upy. Na razie TDJ Pitango zainwestowało w jeden start-up, StethoMe, produkujący inteligentne i bezprzewodowe stetoskopy.

— Mamy za sobą mnóstwo pracy. Pozytywnie oceniamy jakość start-upów, które się do nas zgłaszają, a kolejne inwestycje ogłosimy już niebawem — zapowiada Tomasz Domogała. TDJ interesują mniejszościowe pakiety akcji w małych spółkach technologicznych, medycznych, specjalizujących się w mediach i komunikacji oraz w produkcji sprzętu IT.

3. Wyjść poza Śląsk

W zeszłym tygodniu grupa TDJ otworzyła z pompą, bo w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach, swoją flagową inwestycję nieruchomościową, czyli biurowiec KTW. Stoi w katowickiej Strefie Kultury, która jest miejscem prestiżowym i z potencjałem. TDJ zamierza tam jeszcze postawić osiedle mieszkaniowe.

— W nieruchomości inwestowaliśmy dotychczas tylko na Śląsku, ale nasza strategia zakłada ekspansję geograficzną. Jesteśmy otwarci na zakup nieruchomości lub przejęcia spółek z tego sektora. W ciągu pięciu lat chcielibyśmy pojawić się w dwóch nowych regionach — mówi Tomasz Domogała.

TDJ interesuje rynek mieszkaniowy, komercyjny, logistyczny (np. centra logistyczne) oraz tzw. land developing (rozwój gruntów). Spółka włącza się do rywalizacji o cele inwestycyjne w Polsce.

4. Nauka to wartość

TDJ Finance ma z kolei być buforem finansowym grupy i inwestować czasowe nadwyżki gotówki. TDJ Foundation ma zaś inwestować w rozwój i edukację, które — wedle wartości TDJ — służą społeczeństwu. Fundacja finansuje dzieciom i młodzieży tematyczne wyjazdy wakacyjne, indywidualne programy rozwoju i stypendia naukowe w Wielkiej Brytanii.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mgdalena Graniszewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy