TDJ szykuje sprzedaż akcji Famuru

WST, EPSI
opublikowano: 08-01-2019, 17:58

Akcjonariusz Famuru, fundusz TDJ Equity I chce sprzedać akcje spółki. W grę wchodzić ma do 10 proc. kapitału (do 57,48 mln walorów).

Aktualnie TDJ Equity I, należący do miliardera Tomasza Domogały, posiada 56,98 proc. kapitału Famuru.

Tomasz Domogała, przed kilkoma laty przejął od ojca katowicką firmę TDJ i próbuje zrobić z niej profesjonalną firmę inwestycyjną. Na liście najbogatszych Polaków 2018 r. magazynu Forbes, sklasyfikowany został na 11-tym miejscu z majątkiem oszacowanym na nieco ponad 3 mld zł. Jednak miniony rok nie był dla niego zbyt udany i jak wyliczył Puls Biznesu wartość posiadanych przez niego pakietów udziałów w Famurze, PGO i Zamet skurczył się do 1,96 mld zł z 2,33 mld w roku 2017. To dało mu 6-te miejsce w zestawieniu największych bogaczy z GPW.
Zobacz więcej

Tomasz Domogała, przed kilkoma laty przejął od ojca katowicką firmę TDJ i próbuje zrobić z niej profesjonalną firmę inwestycyjną. Na liście najbogatszych Polaków 2018 r. magazynu Forbes, sklasyfikowany został na 11-tym miejscu z majątkiem oszacowanym na nieco ponad 3 mld zł. Jednak miniony rok nie był dla niego zbyt udany i jak wyliczył Puls Biznesu wartość posiadanych przez niego pakietów udziałów w Famurze, PGO i Zamet skurczył się do 1,96 mld zł z 2,33 mld w roku 2017. To dało mu 6-te miejsce w zestawieniu największych bogaczy z GPW. Fot. Rafał Klimkiewicz

Wystawiony na sprzedaż pakiet, biorąc pod uwagę cenę akcji z zamknięcia wtorkowej sesji na GPW (5,50 zł) warty jest ok. 316,12 mln zł. 

W swoim wtorkowym komunikacie giełdowy emitent napisał, że w związku z realizacją strategii TDJ na lata 2018-2022, po złożeniu zawiadomienia rozpocznie się proces przyspieszonej budowy księgi popytu (ABB), którego celem będzie sprzedaż akcji stanowiących nie więcej niż 10 proc. udziału w kapitale zakładowym oraz reprezentujących nie więcej niż 10 proc. głosów na WZ”.

Otwarcie księgi popytu nastąpi niezwłocznie i może być zakończone w każdym czasie. Cena oraz liczba akcji sprzedawanych zostaną ogłoszone po zamknięciu księgi popytu.

W komunikacie podano również, że intencją akcjonariusza jest pozostanie strategicznym inwestorem w spółce i dalsze jej wspieranie w rozwoju. W związku z ABB, akcjonariusz zobowiązał się do przestrzegania 180-dniowego okresu ograniczenia zbywalności pozostałych posiadanych akcji zwykłych spółki.

Koordynatorami współprowadzącymi księgę popytu są mBank oraz Wood & Company Financial Services zaś współprowadzącym jest Santander Biuro Maklerskie.

W maju 2018 r. Tomasz Domogała w rozmowie z Pulsem Biznesu odnosząc się do strategi TDJ zapowiadał możliwość zmniejszania zaangażowania w spółkach, w których posiada udziały.

— W perspektywie pięciu lat pozostaniemy inwestorem strategicznym w spółkach, w których już dziś jesteśmy obecni. Nie wykluczamy jednak, że w razie potrzeb zmniejszymy zaangażowanie do 20-40 proc., ale pod warunkiem, że zachowamy kontrolę. To będzie zależało od pomysłów — mówił przed kilkoma miesiącami  Tomasz Domogała.

Pomysły mają owocować dywersyfikacją portfela TDJ: branżową, geograficzną, ale też związaną z cyklami koniunkturalnymi. Mają też dotyczyć spółek dojrzałych, zarabiających, wzrostowych i z potencjałem eksportowym.

— W tym segmencie interesują nas tylko pakiety kontrolne. Jesteśmy w stanie zainwestować w takie spółki 25-100 mln EUR, przy czym może to też być mniej lub więcej, nawet 200 mln EUR. Na razie interesują nas głównie firmy z Polski — deklarował Tomasz Domogała.

Tuż przed świętami Bożego Narodzenia spółki z grupy Famuru (Primtech i PBSz) informowały, że  podpisały z Jastrzębską Spółką Węglową warunkową umowę sprzedaży pakietu 95,01 proc. akcji PBSz 

Z kolei sam Famur - dostawca kompleksowych rozwiązań dla przemysłu wydobywczego i przeróbczego, lider polskiego rynku w tym zakresie - w październiku zapowiadał,  że planuje ekspansję na zagraniczne rynki, w tym w nowym dla firmy obszarze wydobycia metali ziem rzadkich.

W I półroczu 2018 r. Famur wypracował ponad 1 mld zł przychodów i prawie 100 mln zł zysku netto.

c3b39424-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, EPSI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu