Nie ulegaj emocjom

Materiał promocyjny
opublikowano: 29-10-2012, 00:00

Komentarz

JAROSŁAW ANTONIK

członek zarządu KBC TFI S.A.

Rynki finansowe stale potrzebują bodźców, które napędzają krótkoterminową zmienność. To zjawisko niezbyt korzystne dla inwestorów, którzy generalnie powinni preferować bardziej długoterminowe podejście. Badania z dziedziny finansów behawioralnych (dziedziny, która bada zachowania inwestorów w kontekście zagadnień antropologicznych, psychologicznych i społecznych) wskazują jasno, że częste zawieranie transakcji zmniejsza szansę na osiągnięcie zysku. Ulegamy iluzji kontroli nad sytuacją, wydaje nam się, że potrafimy przewidzieć momenty zwrotne i je wykorzystać. Popełniamy wówczas typowy błąd hazardzisty, przekonanego o tym, że panuje nad przypadkowymi zdarzeniami.

Nie uda nam się zupełnie wyzwolić z popełniania błędów leżących w naszej ludzkiej naturze, ale możemy je świadomie minimalizować. W związku z tym zastanówmy się przez chwilę nad nowym bodźcem rynkowym. Gdy kryzys w strefie euro nieco stracił na popularności, inwestorzy z niecierpliwością oczekują „rozstrzygnięć za oceanem”.

W krótkim terminie statystyka sprzyja republikanom, czyli Mittowi Romneyowi. Średnio od 1896 r. zwycięstwo republikanina powodowało, że indeksy rosły mocniej niż średnia ze wszystkich lat. Jeśli spojrzymy na aktualne sondaże wyborcze, szanse Obamy i Romneya są wyrównane z lekką przewagą tego ostatniego. O zwycięstwie może decydować naprawdę przypadek. Niektórzy inwestorzy skuszeni statystyką obstawią zwycięstwo Romneya. Jeśli wygra Obama i tak znajdzie się dla nich pocieszenie. W długim terminie indeksy rosły prawie dwa razy mocniej pod rządami demokratów. Warto zatem zastanowić się, czy to aby są na pewno wystarczające informacje do podejmowania decyzji finansowych? Chyba lepiej nie ulegać emocjom i powstrzymać się od obstawiania wyników leżących poza naszą kontrolą. Należy raczej skupić się na długoterminowych trendach rynkowych i na ich bazie podejmować decyzje inwestycyjne.

Materiał ma charakter promocyjny i nie stanowi usługi doradztwa inwestycyjnego ani rekomendacji inwestowania w jakiekolwiek instrumenty finansowe. Inwestycja w fundusze wiąże się z ryzykiem, fundusze nie gwarantują osiągnięcia celu inwestycyjnego. Przed inwestycją należy zapoznać się z dokumentami funduszu, które są dostępne na www.kbctfi.pl W/w propozycja nie stanowi oferty w rozumieniu art. 66 kodeksu cywilnego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Materiał promocyjny

Polecane