Nie widać przestrzeni do głębszego osłabienia złotego

  • PAP
opublikowano: 10-09-2021, 17:12

Nie widać przestrzeni do głębszego osłabienia się PLN, eurozłoty nie powinien wzrosnąć powyżej poziomu 4,56 - ocenia ekonomista BNP Paribas Polska Wojciech Stępień. Jego zdaniem, na krajowym rynku długu rentowność 10-letnich papierów będzie testować poziom 2,0 proc. i w którymś momencie go przekroczy.

fot. Bloomberg

"Jesteśmy teraz przy górnej granicy, jeśli chodzi o osłabienie złotego. PLN osłabił się po gołębich komentarzach prezesa NBP, choć one nie do końca były aż tak gołębie, ale rynek interpretuje je jako takie. Można powiedzieć, że rynek wciąż zakłada, że podwyżka stóp proc. może nastąpić w listopadzie. Dziś mieliśmy bardzo wysoki odczyt inflacji z Czech za sierpień, momentum inflacyjne w całym regionie jest bardzo silne. Jest spora szansa, że inflacja będzie u nas dalej rosła i już niedługo zobaczymy poziomy bliskie 6 proc. A to sugeruje, że podwyżka stóp może się pojawić. To trochę stabilizuje złotego" - powiedział PAP Biznes Stępień.

"Zakładam, że na razie EUR/PLN nie wzrośnie powyżej 4,56. Wydaje się, że przyszły tydzień to może być testowanie tego poziomu i ewentualnie cofnięcie się w okolice 4,52-4,53" - dodał.

Zdaniem ekonomisty BNP Paribas, na krajowym rynku długu rentowność 10-latki będzie testować poziom 2,0 proc.

"Na krajowym rynku długu mamy stromienie się krzywej. Gołębie nastawienie banku centralnego powoduje, że rynek zakłada, że NBP będzie prowadzić zbyt łagodną politykę i to w którymś momencie zmusi go do mocniejszych podwyżki, niż gdyby już teraz podejmował jakieś działania. Stąd teraz mamy testowanie 2,0 proc. na 10-latkach. Myślę, że rośnie ryzyko, że wzrośniemy do tego poziomu" - ocenił Stępień.

"W przyszłym tygodniu możemy widzieć ciągle testy tego poziomu, ale wydaje się, że to się skończy wzrostem - nawet jeżeli on nie będzie duży - i będziemy próbowali znaleźć zakres gdzieś powyżej 2,0 proc., w okolicy 2,0-2,2 proc. Ciężko powiedzieć, czy będzie to już przyszły tydzień. Ponadto uważamy, że rentowności Bunda będą rosły, i to też będzie czynnik wywierający presję na wzrost" - dodał.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane