Nie widać skutków emerytury+

opublikowano: 24-06-2019, 22:00

Znacznie gorsze od przewidywanych dane gospodarcze skłoniły część ekspertów do obniżenia prognozy PKB za II kw.

Sprzedaż detaliczna w cenach stałych zaliczyła w maju wzrost o 5,6 proc. r/r. Jest to pierwszy od lutego wynik nie zniekształcony kalendarzem świąt i znacznie gorszy od oczekiwań rynku na poziomie 7,2 proc. W odniesieniu do maja 2018 r. najmocniej rosła sprzedaż samochodów, mebli i artykułów RTV i AGD — o 16,6 proc. Sprzedaż odzieży niespodziewanie wyhamowała, notując nawet spadek o 0,1 proc. Jednocześnie w okresie styczeń — maj dynamika sprzedaży detalicznej w cenach stałych wyniosła 6,5 proc. W tym roku Polacy chętnie kupowali nowe samochody(12,1 proc. r/r), natomiast nie zdecydowali się na zwiększenie zakupu żywności, napojów i wyrobów tytoniowych (wzrost tylko o 2,2 proc.).

Pogoda psuje rzeczywistość

Ekonomiści Banku Millennium uspokajają zaniepokojonych potencjalnym spowolnieniem konsumpcji i zwracają uwagę na wpływ gorszej pogody.

„Struktura sprzedaży detalicznej sugeruje, iż źródłem negatywnej niespodzianki w maju mogły być w dużej mierze czynniki jednorazowe i przejściowe, związane z niekorzystnymi warunkami pogodowymi, które przełożyły się na mniejsze zakupy odzieży i obuwia. Dynamika sprzedaży w tej kategorii była ujemna w maju pierwszy raz od marca 2013 r. i wyniosła -0,1 proc. r/r. Na podstawie wyników majowej sprzedaży detalicznej można stwierdzić, że Polacy zamiast do sklepów po wiosenno-letnie kolekcje odzieży i obuwia poszli do aptek po lekarstwa, ponieważ dynamika sprzedaży farmaceutyków przyspieszyła do 14,8 proc. r/r z 9,9 proc. r/r miesiąc wcześniej. Gdyby sprzedaż odzieży i obuwia zachowała się zgodnie z wzorcem sezonowym z poprzednich lat, dynamika sprzedaży detalicznej w maju byłaby o około 0,8 pkt proc. wyższa” — uważają eksperci Banku Millennium.

fb545d1e-8c30-11e9-bc42-526af7764f64
Ekonomia na dzień dobry
Newsletter autorski Marcela Lesika
ZAPISZ MNIE
Ekonomia na dzień dobry
autor: Marcel Lesik
Wysyłany raz w tygodniu
Marcel Lesik
Autorski newsletter poświęcony światowej ekonomii: analizy, prognozy, badanie trendów i sprawdzanie faktów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Ekonomiści mBanku źródeł gorszego miesiąca upatrują w gorszym, niż się spodziewali, wpływie „13 emerytury”.

„Oczekiwaliśmy, że wypłata dodatkowych świadczeń emerytalnych w maju będzie czynnikiem, który skokowo podbije sprzedaż w tym miesiącu. Albo wydatki zrealizowały się w kwietniu (mało prawdopodobne z uwagi na dość sztywne ograniczenia budżetowe emeryckich gospodarstw domowych), albo zostaną »rozsmarowane« na kolejne miesiące” — uważają analitycy mBanku.

Ekonomiści obu banków zgadzają się jednak, że kolejne miesiące przyniosą bardziej entuzjastyczne zachowania polskich konsumentów, o czym świadczą bijące kolejne rekordy wskaźniki ufności konsumenckiej oraz poprawiająca się sytuacja dochodowa gospodarstw domowych.

Budownictwo też na minus

Równie rozczarowujące jak dane o sprzedaży detalicznej były informacje o dynamice produkcji budowlano-montażowej. W maju statystyka wyniosła 9,6 proc. r/r, czyli aż o 5,8 pkt proc. mniej niż wynosił konsensus rynkowy (15,4 proc.), w ujęciu miesięcznym odnotowano wzrost w wysokości 5,3 proc. Dla porównania: w roku ubiegłym wzrost wynosił odpowiednio 20,7 i 12,9 proc. Takie wyniki stały się przyczynkiem do obniżenia prognozy za II kw. przez mBank.

„Obecnie na podstawie twardych danych można szacować wzrost gospodarczy w II kw. na 4,6 proc. (wcześniej 4,8-4,9 proc.). Nie zmienia to jednak naszego scenariusza na cały rok — inwestycje prywatne, których powrót był pretekstem do ostatniej podwyżki prognoz, jedynie częściowo są odzwierciedlone w danych z sektora budowlanego” — podkreślają eksperci mBanku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Lesik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy