Nie wszystkie TFI tracą klientów

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 12-06-2012, 00:00

W maju najwięcej, bo aż 123,3 mln zł netto, napłynęło do funduszy Millennium TFI. Outsiderem została Aviva.

Ubiegły miesiąc nie rozpieszczał klientów funduszy. Powróciły obawy związane z zadłużeniem w strefie euro, co w konsekwencji zrodziło niechęć inwestorów do ryzykownych aktywów. W efekcie na rynkach dominowali sprzedający, a większość indeksów giełdowych zakończyła miesiąc pod kreską. Zwykle w takich sytuacjach inwestorzy zaczynają masowo ewakuować się z funduszy. W maju odpływy w krajowych TFI były dużo większe niż w kwietniu. Jednak znaleźli się szczęśliwcy, do których mimo niesprzyjającej koniunktury płynął wartki strumień pieniędzy. Już kolejny miesiąc największą popularnością cieszą się fundusze ze stajni Millennium TFI. Do tego towarzystwa w maju napłynęło aż 123 mln zł świeżego kapitału. Saldo sprzedaży od początku roku sięga już prawie 950 mln zł, z czego gros tej sumy trafiło do zaledwie jednego funduszu — Millennium Depozytowy.

Dobra passa sprzedażowa tak szybko się nie skończy. Bank Millennium, główny dystrybutor funduszy Millennium TFI, rozpoczął właśnie głośną kampanię reklamującą lokatę promocyjną IKE z oprocentowaniem w wysokości 7 proc. w skali roku. Depozyt jest dostępny po wpłaceniu pieniędzyna Indywidualne Konto Emerytalne z funduszami Millennium TFI. Dodatnie saldo sprzedaży funduszy w wysokości 64,2 mln zł netto zanotowało także KBC TFI. To bardzo dobry wynik, biorąc pod uwagę, że w kwietniu bilans wpłat i wypłat w tym TFI był ujemny i wyniósł -108 mln zł. Na koniunkturę nie mogą narzekać także Union Investment TFI, BZ WBK TFI i Skarbiec TFI. Do funduszy zarządzanych przez te towarzystwa „na czysto” wpłynęło nieco ponad 50 mln zł. — Niepokoje w strefie euro, w szczególności wydarzenia wokół tzw. peryferiów Europy, przyczyniły się do wzrostu awersji do ryzyka w maju. Klienci poszukiwali bezpieczeństwa, dlatego wybierali fundusze papierów dłużnych. Ujemne stopy zwrotu w produktach akcyjnych nie wpłynęły znacząco na wzrost umorzeń w tej grupie. Pozostały one na poziomie podobnym jak w poprzednich miesiącach — mówi Magdalena Bielak, rzecznik BZ WBK TFI.

Outsiderem w maju został Aviva Investors TFI, z odpływami sięgającymi prawie 0,5 mld zł netto. To najgorszy wynik na rynku. Spore umorzenia jednostek uczestnictwa zanotowało także Idea TFI, które już drugi miesiąc zbiera cięgi za trefne inwestycje w papiery DSS. W maju z funduszy Idea klienci wycofali ponad 180 mln zł. Jakie będą preferencje inwestorów w najbliższych miesiącach? Większość ekspertów oczekuje na korektę wzrostową. Mimo to przedstawiciele TFI nie spodziewają się masowego powrotu do funduszy akcyjnych.

— Po sytuacji z PBG inwestorzy bardziej będą zwracać uwagę na to, w co dany fundusz inwestuje, a konkretnie, jakie ryzyko za sobą niesie. Niemniej nie zrezygnują z możliwości stosunkowo bezpiecznego wyższego zysku — uważa Beata Tylman, dyrektor departamentu sprzedaży produktów inwestycyjnych w Ipopema TFI.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu