Niedźwiedzie słabną

W ciągu ostatniego miesiąca przekonanie co do złych perspektyw rynków obligacji wyraźnie osłabło, zauważa agencja Bloomberg.

Zawirowania na globalnych rynkach z początku lutego przypisywano obawom o konsekwencje wzrostu rynkowych stóp procentowych. O ile jednak od wrześniowego dołka do szczytu sprzed miesiąca rentowności amerykańskich 10-latek wzrosły o ponad 90 pkt. baz., zbliżając się do 3,0 proc., o tyle od tamtego czasu szczyt nie został pokonany. Jednocześnie ostygły oczekiwania dalszej wyprzedaży obligacji skarbowych. Poprawie nastrojów inwestujących na tych rynkach sprzyjają korekta na giełdach akcji oraz obawy, że wybuch wojny handlowej uderzy we wzrost gospodarczy na świecie.

Zobacz więcej

Fot. Fotolia

Mimo to inwestorzy z rynku długu są dalecy od odtrąbienia końca kłopotów. Nastroje ankietowanych przez bank JP Morgan pogorszyły się w ubiegłym tygodniu najbardziej od początku roku. Bardziej trwała poprawa nastrojów nie będzie możliwa, dopóki Fed nie da jakiegokolwiek sygnału o możliwości wycofania się z zapowiedzianych na ten rok trzech podwyżek stóp. Tymczasem część ekonomistów nie wyklucza, że podwyżki będą cztery (łącznie z tą, która miała zostać dokonana na zakończonym wczoraj wieczorem posiedzeniu).

„Zważywszy na dobre dane z gospodarki Fed może ogólnie zapowiedzieć, że prawdopodobieństwo przyszłych podwyżek stóp jest wyższe, niż ocenia rynek” — pisze w odpowiedzi na ankietę Bloomberga Joel Naroff, szef firmy doradczej Naroff Economic Advisors.

W szybkie złagodzenie stanowiska Fedu nie wierzy także Jim Vogel, strateg rynku obligacji w FTN Financial. Jego zdaniem, o jastrzębim skrzywieniu decydentów świadczy okazywana przez nich w ubiegłym roku niechęć do wzięcia pod uwagę wyhamowania inflacji przy tworzeniu oficjalnych prognoz. Według ekonomistów ankietowanych przez Bloomberga przy powracającej inflacji Fed zareaguje na poprawę kondycji gospodarki amerykańskiej, związaną z przyspieszeniem wzrostu na świecie i ożywieniem w inwestycjach, oraz na potencjalne skutki cięć podatkowych i wzrostu wydatków budżetowych.

0 proc. Taka jest średnia stopa zwrotu za 1 miesiąc funduszy z grupy dłużnych globalnych, wycenianych w złotych...

-0,1 proc. ...a taka jest średnia stopa zwrotu za rok.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Wierciszewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Niedźwiedzie słabną