Niejasne obowiązki antykorupcyjne

opublikowano: 13-02-2018, 22:00

Ustawa o jawności życia publicznego nakłada na firmy nadmierne obciążenia biurokratyczne — uważa Konfederacja Lewiatan.

Zgodnie z regulacją przygotowaną przez Mariusza Kamińskiego, ministra w kancelarii premiera i koordynatora służb specjalnych, przedstawiciele biznesu będą mieli obowiązek wdrażania procedur antykorupcyjnych w swoich spółkach.

— Zapisy ustawy o jawności życia publicznego są nieprecyzyjne. Wątpliwości budzi duża uznaniowość w karaniu i fakt, że sankcje mają być nakładane na przedsiębiorcę już na etapie postawienia zarzutów osobie działającej w jego imieniu, niezależnie od tego, czy ostatecznie zostanie ona skazana przez sąd — zaznacza Magdalena Garbacz-Kajda, radca prawny, ekspert Konfederacji Lewiatan. Jak podkreśla, procedury antykorupcyjne, które reguluje ustawa, mają zapobiegać popełnianiu przestępstw przez przedstawicieli biznesu.

— Jeżeli osobie działającej na rzecz przedsiębiorcy zostaną postawione zarzuty naruszenia prawa wymienione w regulacji, wówczas szef Centralnego Biura Antykorupcyjnego (CBA) ma prawo skontrolować tego przedsiębiorcę. Grozi mu kara w wysokości od 10 tys. do 10 mln zł i wykluczenie z możliwości ubiegania się o zamówienie publiczne w ciągu najbliższych pięciu lat. Sankcja może być nałożona nie tylko w przypadku niestosowania procedur antykorupcyjnych, ale również wtedy, kiedy CBA uzna, że wspomniane procedury były niewystarczające — tłumaczy Magdalena Garbacz-Kajda.

Jej zdaniem, zapisy ustawy pozwalają na ukaranie przedsiębiorcy i zamknięcie jego firmy w każdej sytuacji, w której zostaną mu postawione zarzuty. Organizacja pracodawców zwraca ponadto uwagę na wymóg podpisywania kodeksu antykorupcyjnego przez każdego pracownika, współpracownika czy inny podmiot gospodarczy działający na rzecz przedsiębiorcy. Według Konfederacji Lewiatan będzie to duże obciążenie biurokratyczne dla przedstawicieli biznesu.

— Proponujemy usunięcie tego przepisu i zastąpienie go innym, zgodnie z którym przedsiębiorca powinien informować pracowników, współpracowników i kontrahentów o obowiązujących w firmie zasadach antykorupcyjnych — podkreśla Magdalena Garbacz- -Kajda.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Dorota Zawiślińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu