„Niektóre aktywa są brutalnie przewartościowane”

opublikowano: 07-02-2013, 13:32

...twierdzi Jeremy Grantham, główny strateg inwestycyjny Grantham Mayo Van Otterloo & Co.

- Wszystkie globalne aktywa znów stają się przewartościowane – napisał Grantham w kwartalnym raporcie. Spowodowała to ekspansywna polityka monetarna Fed. Jego zdaniem, amerykańskie spółki i większość globalnych spółek „wzrostowych” jest przewartościowana „brutalnie”.

Jeremy Grantham, fot. Bloomberg
Jeremy Grantham, fot. Bloomberg
None
None

Grantham to znany krytyk polityki Fed, która jego zdaniem, prowadzi do powstawania baniek spekulacyjnych. Uważa, że polityka sztucznego zaniżania stopy procentowej wymusza na ludziach podejmowanie ryzykownych inwestycji. Choć podnosi to ceny aktywów na pewien czas, to w efekcie kończy się zwykle krachem, twierdzi inwestor. Grantham uważa, że najlepszą przyszłość mają przed sobą rynki akcji Japonii, Europy i gospodarek wschodzących.

Grantham stał się znany po tym, jak w 2000 roku trafnie przewidział iż inwestycje w amerykańskie akcje przyniosą stratę przez najbliższą dekadę. W okresie do końca 2009 roku S&P500 tracił średnio 1 proc. rocznie. Obecnie firma Granthama, która zarządza ponad 100 mld USD aktywów, prognozuje, że przez najbliższe siedem lat inwestycje w akcje amerykańskich spółek o wysokiej kapitalizacji przyniosą średnio 0,8 proc. straty rocznie w ujęciu realnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, moneynews.com

Polecane