Niełatwo o płatność w obu Amerykach

opublikowano: 09-10-2014, 00:00

38,4 proc. - tyle transakcji w badanym regionie nie jest regulowanych na czas.

W krajach NAFTA i Brazylii ponad połowa długów niespłaconych w ciągu 90 dni jest nieściągalna.

Pomimo że kondycja wielu gospodarek krajów NAFTA i Brazylii się poprawia, walka o stabilny przepływ pieniędzy nadal jest kluczowym problemem dla firm z tego regionu — wynika z kolejnej edycji Barometru praktyk płatniczych przygotowanego przez Atradiusa na 800 respondentach. Na ten problem zwraca uwagę 31 proc. badanych, najwięcej w Brazylii (33,5 proc.), a najmniej w Kanadzie (27,6 proc.). Utrudnieniem jest także spadającypopyt na produkty firm (26,5 proc.), odzyskiwanie należności (22,5 proc.) oraz dostęp do finansowania bankowego (20 proc.). Średnio 43 proc. sprzedaży w badanym przez Atradiusa regionie odbywa się przy użyciu kredytu kupieckiego. Przy tym aż 38,4 proc. całkowitej wartości transakcji w sektorze B2B zawartych z odroczonym terminem płatności nie jest regulowanych na czas. To więcej niż w Europie, gdzie stanowią one 36,4 proc. Największy problem ma Meksyk (43,1 proc.) oraz Stany Zjednoczone (42,5 proc.). W przypadku Kanady i Brazylii wskaźnik wartości nieuregulowanych na czas transakcji wynosi 34 proc. Wyższy niż w Europie jest także wskaźnik płatności nieuregulowanych po 90 dniach. Średnia dla krajów z obu Ameryk wyniosła 5,2 proc., podczas gdy dla Europy jest to 4,6 proc. Do tego w ciągu ostatniego roku około 2,7 proc. należności zostało spisanych na straty (w Europie średnio 1,7 proc.). Wartość ta najniższajest w Kanadzie (2,1 proc.), a najwyższa w USA (3,2 proc.).

— Ponad połowa płatności niespłaconych w terminie 90 dni, których nie można ściągnąć, to bardzo wysoki odsetek. Co ciekawe, w gronie krajów NAFTA i Brazylii Stany Zjednoczone nie prezentują się jako prymus, wręcz przeciwnie — mocno zawyżają wskaźnik nieściągalnych należności — podkreśla Paweł Szczepankowski, dyrektor zarządzający Atradiusa w Polsce.

Opóźnienie płatności najczęściej wynika z problemów z płynnością finansową kontrahentów. W 46,8 proc. przypadków dotyczy to krajowych kontrahentów, a 37,3 proc. zagranicznych.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane