Niemcy: emerytki dostają połowę tego co emeryci

opublikowano: 14-12-2017, 19:53
aktualizacja: 14-12-2017, 19:54

Emerytury Niemek są o połowę niższe niż emerytury Niemców, wynika z opublikowanego właśnie raportu.

Niemiecki Instytut Ekonomii i Nauk Społecznych (WSI) ustalił po analizie świadczeń państwowych, korporacyjnych i prywatnych, że luka w emeryturach zależna od płci wynosi aż 53 proc. W 2015 roku średnia państwowa emerytura wypłacana co miesiąc mężczyznom wynosiła w Niemczech 1154 EUR. Kobiety otrzymywały średnio 634 EUR. W przypadku emerytur wypłacanych przez firmy mężczyźni dostawali 593 EUR, a kobiety 240 EUR. 5 proc. niemieckich emerytów pobierało także świadczenia prywatne, które wynosiły w przypadku mężczyzn 485 EUR, a kobiet 311 EUR.   

Eksperci tłumaczą różnicę w wysokości świadczeń tym, że kobiety częściej mają przerwę w pracy z powodu wychowywania dzieci lub konieczności dbania o krewnych. Ponadto kobiety częściej pracują w niepełnym wymiarze godzin, a także zarabiają średnio 20 proc. mniej niż mężczyźni.

W porównaniu z resztą Europy Niemcy mają jedną z największych różnic w emeryturach wypłacanych mężczyznom i kobietom. Tylko w Luksemburgu jest większa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, thelocal.de

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu