Czytasz dzięki

Niemcy napędzają eksport

Bartek Godusławski
opublikowano: 14-04-2015, 00:00

Ważne dane

783 mln EUR Tyle wyniosła nadwyzka handlowa w lutym, mniej niz w styczniu, ale znacznie lepiej niz rok temu.

10,7 proc. O tyle wzrósł w lutym eksport polskich towarów i osiagnął wartość ponad 13,7 mld EUR.

Chociaż przez konflikt rosyjsko-ukraiński polskie firmy utraciły w ubiegłym roku znaczną część rynków zbytu na Wschodzie, to powetowały sobie straty dzięki wzmożonemu handlowi z Eurolandem. W lutym eksport rósł w dwucyfrowym tempie i osiągnął najszybszą dynamikę od grudnia 2013 r. Poprawiająca się koniunktura w strefie euro, a szczególnie u naszego głównego partnera w handlu — w gospodarce Niemiec, napędzają sprzedaż polskich towarów za granicę.

Jednocześnie rośnie również import, chociaż znacznie wolniej niż eksport, bo jedynie o 3,7 proc. Dynamika wzrostu była ograniczona przede wszystkim przez niskie ceny surowców na światowych rynkach, szczególnie ropy naftowej. To o tyle dobra wiadomość, że nie świadczy o słabości popytu wewnątrz polskiej gospodarki.

Co jest szczególnie ważne, bo dobre wyniki handlu zagranicznego obok inwestycji i konsumpcji przyczynią się do przyspieszenia wzrostu gospodarczego w kolejnych kwartałach. Zdaniem ekspertów BZ WBK, nawet do 4 proc. w ostatnich trzech miesiącach roku.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane