Niemcy obniżają prognozy

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 16-10-2003, 00:00

W przyszłym tygodniu rząd Niemiec obniży planowany w 2003 i 2004 r. wzrost gospodarczy. To czwarta redukcja prognoz w tym roku.

23 października niemiecki gabinet opublikuje prognozę gospodarczą, w której obniży prognozę wzrostu PKB w tym roku do 0,25 proc. — poinformował pracownik rządowy cytowany przez agencję Bloomberg.

Jeszcze w kwietniu rząd przewidywał wzrost gospodarczy w tym roku na poziomie 0,75 proc. Jesienią 2002 r. pierwsza oficjalna prognoza na 2003 r. brzmiała 2,5 proc. W 2004 r. PKB wyniesie, zdaniem gabinetu, 1,5-1,7 proc., a nie 2 proc., o których mówiono pół roku temu.

W ostatnich dwóch latach niemiecka gospodarka rozwijała się w tempie poniżej 1 proc. Bezrobocie w tym roku sięgnęło pułapu najwyższego od ponad czterech lat. W trzecim kwartale wzrost PKB w Niemczech wyniósł 0,2 proc., jak ujawnił Ernst Welteke, prezes Bundesbanku. Sygnały wychodzenia z drugiej w ciągu dwóch lat recesji to polepszenie nastrojów przedsiębiorców obrazowanych indeksem Ifo do poziomu najlepszego od 2,5 lat czy wzrost indeksu giełdowego DAX o 24 proc. w tym roku. Z drugiej strony, publikowany przez instytut ZEW indeks zaufania inwestorów w październiku nieoczekiwanie spadł.

Rząd Niemiec chce już w 2004 r., czyli o rok wcześniej, przeprowadzić obniżkę podatków wartości 16 mld EUR (72,8 mld zł). Projekt obcięcia PIT z 48,5 do 42 proc. i wprowadzenia najniższej stawki na poziomie 15 proc., a nie 19,9 proc. trafi do Bundestagu, niższej izby parlamentu, już jutro. DIHK, niemieckie zrzeszenie przemysłu i handlu, przewiduje, że niższe podatki zwiększyłyby przyszłoroczny wzrost gospodarczy o 0,5 punktu procentowego.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Niemcy obniżają prognozy