Niemcy oczekują kontynuacji reform we Włoszech

PAP
opublikowano: 10-12-2012, 13:01

Szef niemieckiej dyplomacji Guido Westerwelle zaapelował w poniedziałek do włoskich władz o kontynuację polityki reform i oszczędności pomimo zapowiedzianej rezygnacji premiera Mario Montiego.

"Włochy nie mogą zatrzymać się teraz, gdy pokonały dwie trzecie drogi reform. To spowodowałoby nowe turbulencje nie tylko we Włoszech, ale i całej Europie" - ostrzegł Westerwelle, cytowany przez internetowe wydanie tygodnika "Der Spiegel".

Rzeczniczka niemieckiego ministerstwa finansów powiedziała z kolei, że Berlin nie spodziewa się destabilizacji strefy euro w związku z kryzysem rządowym w Rzymie. "Zakładamy, że Włochy nadal będą w pełni dotrzymywać swoich europejskich zobowiązań, tak jak je uzgodniono, a także kontynuować rozpoczętą politykę reform" - powiedziała.

W opublikowanym w poniedziałek wywiadzie dla dziennika "Sueddeutsche Zeitung" szef europejskiego funduszu ratunkowego EMS Klaus Regling podkreślił, że kontynuacja reform we Włoszech jest ważna zarówno dla tego kraju, jak i całej unii walutowej.

"W ciągu minionego roku Włochy posunęły naprzód ważne reformy. Dotychczas rynki to doceniały, ale na aktualne wydarzenia minionego tygodnia zareagowały z niepokojem" - powiedział szef Europejskiego Mechanizmu Stabilizacyjnego.

W sobotę ogłoszono oficjalnie, że Mario Monti podjął decyzję o złożeniu nieodwołalnej dymisji ze stanowiska szefa rządu zaraz po uchwaleniu budżetu, co ma nastąpić w najbliższych tygodniach.

Premier wyjaśnił prezydentowi Włoch Giorgio Napolitano, że nie widzi dalszej możliwości pełnienia funkcji w związku z postawą centroprawicowego ugrupowania Lud Wolności byłego premiera Silvio Berlusconiego, które wycofało poparcie dla rządu. Jednocześnie Berlusconi zapowiedział, że będzie ponownie kandydatem na premiera.

W poniedziałek rano giełda w Mediolanie zareagowała na zapowiedź Montiego spadkiem notowań średnio o 3 proc.

Guido Westerwelle; fot. Bloomberg
Guido Westerwelle; fot. Bloomberg
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane