Niemcy ograniczają handel HFT, a u nas…

ONO, KK
26-09-2012, 11:05

Niemiecki rząd przyjął dziś ustawę ograniczającą możliwość zautomatyzowanego handlu algorytmicznego (HFT). To pierwszy kraj, który wprowadza tego typu ograniczenia. Efekt? We Frankfurcie już nie zobaczysz milionów zleceń w ciągu minuty na jednym instrumencie.

Każdy uczestnik rynku HFT będzie musiał uzyskać specjalne pozwolenie, a produkty korzystające z tego typu transakcji będą oznakowane jako HFT. Najbardziej dotkliwe jest jednak ograniczenie liczby zleceń w ramach transakcji papierem.

Tymczasem w Polsce

GPW od dawna powtarza, że wdrożenie nowego systemu transakcyjnego UTP przyciągnie nowych inwestorów z zagranicy, którzy dadzą zarobić domom maklerskim, ale branża w to nie wierzy. UTP wprawdzie pozwala na zautomatyzowany handel algorytmiczny, ale by w praktyce zaistniał, opłaty giełdowe muszą być naprawdę niskie. A tak — zdaniem części brokerów — nie jest. Część z nich uważa jednak, że to wyłączenie jest korzystne dla polskich biur maklerskich, gdyż daje im czas na przygotowanie się do handlu algorytmicznego.

— Żadna z polskich instytucji finansowych nie jest przygotowana do handlu algorytmicznego. Tego typu zlecenia z całą pewnością nie przechodziłyby przez polskich brokerów — mówi pragnący zachować anonimowość przedstawiciel branży.

Jednak z preferencyjnych stawek day tradingu GPW wyłączyła transakcje przeprowadzane przez inwestorów przechowujących aktywa na rachunkach banków depozytariuszy. Z tego mechanizmu korzystają głównie zdalni członkowie giełdy, w tym takie tuzy, jak Goldman Sachs, HSBC, JP Morgan, Merrill Lynch, Morgan Stanley czy Nomura. Decyzja GPW na pewno nie zwiększy zainteresowania gigantów polskim rynkiem.

Pełny tekst na temat opłat na GPW w środowym Pulsie Biznesu – czytaj >>

Co to jest HFT?


Z handlu automatycznego korzystają głównie inwestorzy, którzy wykonują setki transakcji dziennie, zadowalając się nawet minimalnym zyskiem. Transakcje są przeprowadzane w mikrosekundach. Stąd nazwa High Frequency Trading (HFT). Jak to działa? Weźmy akcje  CEZ i NWR, które są notowane w Pradze i w Warszawie. Automat może pilnować równowagi cen na obu rynkach i wykorzystywać każde odchylenie, by zyskać na jednoczesnej sprzedaży akcji na jednym parkiecie i kupieniu ich na drugim. HFT można też używać do spekulacji.

Potrzebujesz więcej informacji? Czytaj  o HFT >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ONO, KK

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Niemcy ograniczają handel HFT, a u nas…