Niemcy pozywają Goldman Sachs za CDO

MD
05-10-2010, 11:53

Landesbank Baden-Wuerttemberg (LBBW) pozwał  Goldman Sachs za wprowadzenie w błąd przy inwestycji w CDO, która przyniosła niemieckiemu bankowi 37 mln USD straty.

Amerykański bank sprzedał w marcu 2006 roku CDO o nazwie Davis Square Funding VI luksemburskiej filii LBBW przekonując, że jest to inwestycja „bezpieczna” i „pozbawiona ryzyka”. Okazało się jednak, że CDO był w 95 proc. zasilany pieniędzmi z kredytów hipotecznych na nieruchomości mieszkalne, z czego 33 proc. kredytów należało do kategorii subprime, a 46 proc. do midprime.

W pozwie złożonym w sądzie na Manhattanie LBBW wskazuje, że wysokiej rangi menedżerowie Goldman Sachs w momencie sprzedaży CDO w rozmowach między sobą utrzymywali, że w przypadku kredytów subprime „gra jest skończona” i redukowali ekspozycję banku w tym segmencie rynku. Goldman Sachs kupował także zabezpieczenie w postaci swapów ryzyka niewypłacalności (CDS), których wartość rosła jeśli CDO Davis Square VI lub podobne zaczynały mieć problemy. 

MD, Bloomberg

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MD

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Niemcy pozywają Goldman Sachs za CDO