Niemcy przebadali 8 mln samochodów

Marcin Bołtryk
opublikowano: 12-04-2007, 00:00

Na stronach Internetowej Platformy Motoryzacyjnej mojeauto.pl opublikowano ranking najmniej i najbardziej awaryjnych samochodów roku 2006.

Na stronach Internetowej Platformy Motoryzacyjnej mojeauto.pl opublikowano ranking najmniej i najbardziej awaryjnych samochodów roku 2006.

Zestawienie przygotowała re- dakcja mojeauto.pl, opierając się na przekazanej przez organizację DEKRA bazie danych — raport usterkowości. W 2006 r. DEKRA przebadała na rynku niemieckim ponad 8 mln samochodów osobowych w ponad 400 stacjach kontroli pojazdów DEKRA oraz w blisko 36,6 tys. współpracujących z nimi warsztatach samochodowych.

Seat górą

W rankingu uwzględniono jedynie te modele aut, które były badane dostatecznie często — powyżej 100 sztuk w ciągu 2006 r. O kolejności w rankingu zadecydowały: najwyższy odsetek samochodów bez usterek, najniższy odsetek aut z poważnymi usterkami i najniższy odsetek samochodów z usterkami nieznacznymi.

Samochody sklasyfikowano w trzech grupach wiekowych: do 3 lat, od 4 do 5 lat i od 6 do 7 lat. W czasie badań kontrolowano główne podzespoły pojazdów i na tej podstawie wyodrębniono awaryjność w poszczególnych kategoriach: karoseria i podwozie, oświetlenie, elektryka, silnik, układ wydechowy, przeniesienie napędu, zawieszenie, układ hamulcowy, układ kierowniczy i ogumienie. W grupie aut do 3 lat najmniej awaryjny okazał się Seat Altea — aż w 98,3 proc. badanych egzemplarzy stwierdzono brak usterek, podczas gdy średnia dla tej grupy wiekowej wyniosła 84 proc. Na drugiej pozycji znalazł się Volkswagen Golf, a trzecie miejsce zajęło BMW X3. Ostatnie miejsce przypadło modelowi Kia Carnival — zaledwie 62,9 proc. egzemplarzy zdało test „sprawnościowy” za pierwszym podejściem.

Chrysler w ogonie

W kategorii aut od 4 do 5 lat czołowe lokaty zajęły marki Audi i Honda. Najwyżej ocenione zostało Audi A4 Cabrio — 91,2 proc. bezawaryjnych egzemplarzy wśród wszystkich badanych. Druga pod względem niezawodności jest Honda S-2000, a trzecia Honda Jazz. Najmniej pomyślne testy w tej grupie wiekowej przeszła ponownie Kia Carnival oraz Fiat Multipla i Kia Sportage. W przypadku tych aut więcej niż 50 proc. badanych modeli okazało się niesprawne.

Według ekspertów Dekry najpełniejszy obraz niezawodności testowanych pojazdów oddaje trzecia grupa wiekowa — auta do 7 lat. W tym zestawieniu króluje marka Mercedes, której model Mercedes SL (79,5 proc. testowanych egzemplarzy bez usterek) zajął pierwsze miejsce. Druga pozycja przypadła Mazdzie MX-5, a trzecia Porsche Boxster. Wśród najbardziej wadliwych aut do lat 7 po raz kolejny znalazły się modele Chrysler Voyager i Mercedes Klasa V. Awaryjną trójkę uzupełnia jeszcze Jeep Cherokee.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Bołtryk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu