Niemcy przeznaczą 50 mld EUR na ochronę klimatu

opublikowano: 20-09-2019, 14:42

Niemiecka koalicja rządząca kanclerz Angeli Merkel porozumiała się sprawie wielomiliardowego pakietu klimatycznego mającego przywrócić politykę kraju na właściwe tory, informuje Bloomberg.

Po ponad 16 godzinach nocnych negocjacji, które rozpoczęły się w czwartek wieczorem w Berlinie, blok chrześcijańsko-demokratyczny pod przewodnictwem Merkel i socjaldemokraci uzgodnili środki, które zostaną przeznaczone na ograniczenie emisji dwutlenku węgla głównie w transporcie i ciepłownictwie.

Bloomberg

Program, który ma wartość podobną do pakietu stymulacyjnego wprowadzonego w następstwie kryzysu finansowego z 2009 r., łagodzi napięcia, które zagrażały jej kruchemu rządowi.

Pakiet obejmuje 50 mld EUR przeznaczonych m.in. na system handlu emisjami w sektorze transportu i budynków, a także zakaz budowy nowych pieców opalanych ropą naftową od 2025 r. Ponadto od 2026r. będą stopniowo o 10 eurocentów za litr podnoszone ceny benzyny i diesla.

Przywódcy niemieccy byli pod presją, by zawrzeć umowę, gdy kraj nie osiągnął swoich celów klimatycznych. Dziesiątki tysięcy demonstrantów zgromadziło się na marszu w Berlinie, Hamburgu, Monachium i około 500 innych miejscach w Niemczech w ramach ruchu "piątki dla przyszłości".

Finansowanie było delikatną kwestią, mimo że rząd może zasadniczo pożyczać pieniądze za darmo. Scholza i przywódcy CDU oparli się wezwaniom do wydatków deficytowych. A koalicja nie zamierza zaciągać dodatkowego długu na finansowanie pakietu klimatycznego.

Niektórzy z przywódców SPD wskazali, że będą naciskać na partię, aby opuściła koalicję, jeśli rząd nie zgodzi się na istotne działania klimatyczne.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Łasica

Polecane