Niemcy: Rośnie niezadowolenie z rządu

(Paweł Kubisiak)
30-07-2006, 15:35

Wśród Niemców coraz bardziej rośnie niezadowolenie z rządzącej "wielkiej koalicji" CDU/CSU i SPD, choć sama kanclerz Angela Merkel nadal cieszy się dużą popularnością - wynika z opublikowanego w niedzielę sondażu przeprowadzonego dla tygodnika "Der Spiegel".

Wśród Niemców coraz bardziej rośnie niezadowolenie z rządzącej "wielkiej koalicji" CDU/CSU i SPD, choć sama kanclerz Angela Merkel nadal cieszy się dużą popularnością - wynika z opublikowanego w niedzielę sondażu przeprowadzonego dla tygodnika "Der Spiegel".

Z sondażu wynika, że jedynie 21 procent Niemców jest zadowolonych z prac rządu; w maju było ich 32 procent. Niezadowolenie z działalności gabinetu wyraża obecnie około 77 proc., podczas gdy dwa miesiące było ich 66 proc.

Sondaż pokazuje również słabsze o 10 punktów procentowych poparcia dla Merkel. W maju zadowolonych z jej działań było 64 procent Niemców, a obecnie - 54 procent. Niezadowolonych z pani kanclerz jest 45 procent - o 10 punktów więcej niż w maju.

Sondaż przeprowadzony przez instytut TNS Infratest wykazuje, że 70 procent badanych chciałoby, aby Merkel odgrywała "ważną rolę" w przyszłości, co świadczy o jej wysokiej popularności w społeczeństwie.

Szczytową popularnością pani kanclerz cieszyła się w styczniu, mając 85 proc. poparcia. W maju spadło ono do 77 procent.

Obecnie Merkel jest na drugim miejscu; wyprzedził ją w sondażu prezydent Horst Koehler z 74 proc. poparcia. Na trzecim miejscu znalazł się przywódca socjaldemokratów Kurt Beck mający 60 procent poparcia.

Sondaż na próbce około 1000 osób przeprowadzono 25-26 lipca. Margines błędu wyniósł trzy punkty procentowe. (PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Paweł Kubisiak)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Świat / Niemcy: Rośnie niezadowolenie z rządu