Niemcy: ruszył proces byłych menedżerów Volkswagena

opublikowano: 16-09-2021, 12:52

W czwartek rozpoczął się w Niemczech proces dotyczący afery „dieselgate”. Czterech byłych wysokiej rangi menedżerów Volkswagena jest oskarżonych o oszustwo, informuje AFP.

Według prokuratury, oskarżeni mieli zorganizować oszustwo i unikanie płacenia podatków w związku z procederem fałszowania pomiaru emisji spalin w autach grupy Volkswagen z silnikami diesla, co wyszło na jaw w USA we wrześniu 2015 roku.

W czasie procesu ma zostać ustalone, kto w spółce oraz jej władzach wiedział o oszustwie polegającym na zastosowaniu specjalnego oprogramowania w ok. 9 mln aut, a także kto dał na to zgodę.

Martin Winterkorn, fot. Bloomberg
Martin Winterkorn, fot. Bloomberg

Komentatorzy procesu zwracają uwagę na brak na ławie oskarżonych Martina Winterkorna. Sąd zdecydował w ubiegłym tygodniu o wyłączeniu do odrębnego postępowania sprawy 74-letniego byłego szefa grupy Volkswagen. Powodem jest jego zły stan zdrowia.

AFP przypomina, że „dieselgate” kosztowało Volkswagena jak dotąd ok. 30 mld EUR. Sam Winterkorn zgodził się zapłacić spółce 11,2 mln EUR w ramach ugody. Były szef grupy Volkswagen może usłyszeć jeszcze oskarżenie o składanie fałszywych zeznań przez komisją parlamentarną, która badała okoliczności „dieselgate”.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, AFP

Polecane