Czytasz dzięki

Niemcy zwiększą dług, by stymulować gospodarkę

ARŻ
opublikowano: 05-06-2020, 17:57

Niemiecki minister finansów Olaf Scholz planuje w tym roku zwiększyć zadłużenie o co najmniej 30 mld euro. Decyduje się na to, by móc finansować kolejne programy stymulujące osłabioną przez pandemię koronawirusa gospodarkę.

Zwiększenie długu ma być uwzględnione w tegorocznej ustawie budżetowej, co wymaga uzyskania zgody parlamentu. Kolejne zwiększenie deficytu będzie konieczne również w przyszłym roku, aby zrekompensować niższe dochody podatkowe. 

Olaf Scholz, niemiecki minister finansów
Zobacz więcej

Olaf Scholz, niemiecki minister finansów fot. Bloomberg

Koalicyjny rząd kanclerz Angeli Merkel uzgodnił w tym tygodniu obszerny pakiet stymulacyjny o wartości 130 miliardów euro. Ma on pobudzić krótkoterminowe wydatki konsumenckie i zachęcić firmy do ponownego inwestowania.

Olaf Scholz próbuje tonować obawy rządu co do wysokości długu, jaki wygeneruje plan ratunkowy. W czwartek powiedział, że można oprzeć się na funduszu nadwyżkowym w wysokości 40 mld euro, a także zadłużeniu o wartości 156 miliardów euro zatwierdzonym w marcu, ale jeszcze nie w pełni wykorzystanym. 

W Niemczech, które od wielu lat utrzymują zrównoważony budżet, to nowa sytuacja. Z przewidywań analityków wynika, że produkt krajowy brutto skurczy się w tym roku o 6,3 proc. 

b960cf00-66b9-11ea-bc55-0242ac130003
Zdrowy Biznes
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE
Zdrowy Biznes
autor: Katarzyna Latek
Wysyłany nieregularnie
Katarzyna Latek
Bądź na bieżąco z informacjami dotyczącymi wpływu pandemii koronawirusa na biznes oraz programów pomocowych
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ARŻ

Polecane