Niemcy zwiększą dług, by stymulować gospodarkę

ARŻ
opublikowano: 05-06-2020, 17:57

Niemiecki minister finansów Olaf Scholz planuje w tym roku zwiększyć zadłużenie o co najmniej 30 mld euro. Decyduje się na to, by móc finansować kolejne programy stymulujące osłabioną przez pandemię koronawirusa gospodarkę.

Zwiększenie długu ma być uwzględnione w tegorocznej ustawie budżetowej, co wymaga uzyskania zgody parlamentu. Kolejne zwiększenie deficytu będzie konieczne również w przyszłym roku, aby zrekompensować niższe dochody podatkowe. 

Olaf Scholz, niemiecki minister finansów
fot. Bloomberg

Koalicyjny rząd kanclerz Angeli Merkel uzgodnił w tym tygodniu obszerny pakiet stymulacyjny o wartości 130 miliardów euro. Ma on pobudzić krótkoterminowe wydatki konsumenckie i zachęcić firmy do ponownego inwestowania.

Olaf Scholz próbuje tonować obawy rządu co do wysokości długu, jaki wygeneruje plan ratunkowy. W czwartek powiedział, że można oprzeć się na funduszu nadwyżkowym w wysokości 40 mld euro, a także zadłużeniu o wartości 156 miliardów euro zatwierdzonym w marcu, ale jeszcze nie w pełni wykorzystanym. 

W Niemczech, które od wielu lat utrzymują zrównoważony budżet, to nowa sytuacja. Z przewidywań analityków wynika, że produkt krajowy brutto skurczy się w tym roku o 6,3 proc. 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane