Niemiecka koalicja myśli o Polsce

opublikowano: 08-02-2018, 22:00

Zacieśnienie współpracy z naszym krajem to jeden z elementów umowy partii CDU/CSU i SPD, które mają stworzyć rząd za Odrą. Na liście są też inwestycje — to szansa dla polskich firm

Niemieccy chadecy dogadali się z socjaldemokratami (choć członkowie SPD o współpracy z CDU/CSU mają ostatecznie zdecydować w referendum) i spisali umowę koalicyjną. W liczącym prawie 200 stron dokumencie zapisali wiele zamierzeń i planów dotyczących m.in. gospodarki, ekologii i polityki zagranicznej. Wśród nich — jak informuje agencja Reuters — znalazło się zacieśnienie współpracy z Polską. Zdaniem Katarzyny Soszki-Ogrodnik, rzecznika Polsko-Niemieckiej Izby Przemysłowo- -Handlowej (AHK Polska), chodzi m.in. o szeroki kontekst ekonomiczny.

— Niemcy to najważniejszy partner handlowy Polski, ale my dla nich też jesteśmy ważnym partnerem, bo siódmym co do wielkości — mówi przedstawicielka AHK Polska. Choć nasze firmy wchodzą na kolejne zagraniczne rynki, np. w Azji, Ameryce czy Afryce, i udział Niemiec w globalnej wymianie handlowej Polski stopniowo spada, w liczbach bezwzględnych z roku na rok stale rośnie.

Cyfrowa współpraca

— W umowie koalicyjnej wyszczególniona jest kwestia współpracy na polu cyfrowych innowacji. To świadectwo coraz częstszej polsko-niemieckiej kooperacji w branży automatyzacji i robotyzacji przemysłu. Przemysł 4.0 to zresztą motyw przewodni ubiegłorocznych targów hanowerskich, czyli największych przemysłowych targów świata, których krajem partnerskim była właśnie Polska — zauważa Katarzyna Soszka-Ogrodnik. Niemieccy inwestorzy doskonale zdają sobie sprawę z tradycyjnych przewag konkurencyjnych naszego kraju, ale doceniają także polskie ambicje i działania w dziedzinie nowego przemysłu.

— Wiele firm z Niemiec interesuje się polskimi start-upami, a nasi innowatorzy też bardzo często szukają, z powodzeniem, mecenasów za Odrą — dodaje rzeczniczka AHK Polska. Polska Agencja Inwestycji i Handlu na liście głównych zagranicznych firm obecnych w naszym kraju wymienia ponad 500 niemieckich spółek (dekadę temu było ich ok. 270). To najliczniejsza grupa wśród największych inwestorów zagranicznych, stanowiąca ponad 20 proc. W sumie jednak przedsiębiorstw z niemieckim kapitałem nad Wisłą jest znacznie więcej. AHK Polska szacuje ich liczbę na 6,5 tys., a miejsca pracy na 350 tys.

W Niemczech natomiast działa 1,5-1,7 tys. polskich spółek różnej wielkości. Wśród licznych celów społeczno-ekonomicznych, jakie stawiają sobie koalicjanci, znalazły się takie, które mogą stanowić biznesową szansę dla polskich firm. Niemcy planują m.in. zapewnienie regionom do 2025 r. szybkiego internetu, na co chcą przeznaczyć 12 mld EUR. Na liście są też inwestycje w edukację, badania i digitalizację (5,95 mld EUR do 2021 r.) oraz budowę mieszkań socjalnych (4 mld EUR).

Diesle do remontu

Niemieccy politycy złożyli też liczne deklaracje dotyczące polityki europejskiej (patrz ramka). Zamierzają m.in. w ścisłej współpracy z Francją wzmocnić i zreformować strefę euro tak, aby wspólna waluta było bardziej odporna na globalne kryzysy. Artur Ciechanowicz z Ośrodka Studiów Wschodnich zwraca uwagę, że choć polityka europejska znalazła się wysoko wśród priorytetów potencjalnej koalicji, to z umowy nie wyłania się jasna koncepcja reform UE. Koalicjanci nie zapomnieli także o samochodach z silnikiem Diesla. W celu zmniejszenia emisji zanieczyszczeń mają być modernizowane — jeśli jest to ekonomicznie uzasadnione — a rząd przeznaczy na ten cel większe fundusze niż dotychczas.

 

Plan dla Europy

Wsparcie finansowe stabilizacji gospodarczej i reformy strukturalnej strefy euro. Przekształcenie Europejskiego Mechanizmu Stabilności (ESM), głównego mechanizmu przywracania stabilności finansowej gospodarek strefy euro, w Europejski Fundusz Walutowy pod kontrolą Parlamentu Europejskiego. Wzmocnienie Parlamentu Europejskiego i pobudzenie finansów UE (Niemcy są gotowe na większe wpłaty do budżetu UE). Zwiększenie inwestycji w Europie. Praca nad wprowadzeniem znacznego podatku od transakcji finansowych. Rozszerzenie francusko-niemieckiej współpracy w dziedzinie badań nad sztuczną inteligencją.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane