Niemiecki bank dla polskich firm

Bartek Godusławski
opublikowano: 12-02-2015, 00:00

KfW lubi bezpieczny biznes. Zaczyna współpracę z państwowym BGK. Na początek pożycza mu 100 mln EUR.

Małe i średnie firmy (MSP) dostaną kolejne wsparcie na inwestycje. BGK pożyczy 100 mln EUR, które jak najszybciej chce zacząć wydawać. Pieniądze popłyną od niemieckiego odpowiednika — KfW. To największy bank rozwojowy w Europie o imponującej sumie aktywów wynoszącej niemal 465 mld EUR i rocznym wolumenie finansowania przekraczającym ponad 70 mld EUR.

Udzielamy gwarancji de minimis, dajemy finansowanie w ramach programu JEREMIE i pożyczki na pierwszy biznes. Pieniądze z KfW uzupełniają naszą ofertę dla małych i średnich firm — mówi Dariusz Kacprzyk, szef BGK.
Zobacz więcej

BANKOWE PUZZLE:

Udzielamy gwarancji de minimis, dajemy finansowanie w ramach programu JEREMIE i pożyczki na pierwszy biznes. Pieniądze z KfW uzupełniają naszą ofertę dla małych i średnich firm — mówi Dariusz Kacprzyk, szef BGK. Marek Wiśniewski

— Dodatkowe 100 mln EUR będzie miało pozytywny wpływ na utrzymanie tempa inwestycji małych i średnich firm — uważa Dariusz Kacprzyk, prezes BGK.

Jak ważny dla gospodarki jest sektor małych i średnich firm, widać po jego wkładzie w gospodarkę. Mikro-, małe i średnie przedsiębiorstwa to ponad 99 proc. aktywnych w Polsce podmiotów gospodarczych. MSP wytwarzają ponad 70 proc. polskiego PKB i dają pracę blisko 70 proc. zatrudnionym w sektorze przedsiębiorstw. Pieniądze, jakie dostanie BGK z Niemiec w ramach globalnej pożyczki na 10 lat, mają trafić do polskich firm w ramach długoterminowych kredytów.

Co ważne, warunki porozumienia z KfW nie narzucają maksymalnej kwoty kredytu, jaka może być udzielona poszczególnym przedsiębiorstwom. Do tej pory niemiecki gigant nie był szczególnie aktywny w Polsce. Jego obecne zaangażowanie finansowe to 340 mln EUR brutto. Dla porównania, finansowanie, jakiego KfW udziela w Rosji, to około 2,5 mld EUR. Niemiecka instytucja finansowa udziela pożyczek głównie bankom podobnym do BGK. Do tej pory partnerami KfW były podmioty z Hiszpanii, Włoch, Francji czy Irlandii. Przed wybuchem kryzysu Niemcy angażowali się w biznes także z bankami komercyjnymi, ale obecnie preferują pożyczki dla znacznie bezpieczniejszych — w ich ocenie — państwowych banków rozwojowych.

— To symboliczny początek naszej współpracy. Polska jest ważnym partnerem dla niemieckiej gospodarki — mówi Ulrich Schröder, prezes KfW. Pokazują to ostatnie dane GUS. W ubiegłym roku ponad 26 proc. naszego eksportu trafiło właśnie na rynek niemiecki, w innych krajach nie przekracza progu 7 proc.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartek Godusławski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu