Niemiecki biznes obawia się pogorszenia warunków

Tadeusz Stasiuk
opublikowano: 05-03-2021, 11:43

Zdaniem rosnącego odsetka niemieckich przedsiębiorców, w tym roku należy bardziej oczekiwać pogorszenia się warunków biznesowych aniżeli ich poprawy, informuje Reuters.

fot. Bloomberg

Badanie przeprowadzone przez Niemiecką Izbę Przemysłowo-Handlową (DIHK) pokazało, że jedynie 17 proc. spośród ankietowanych 2,4 tys. firm działających na rynkach zagranicznych oczekuje lepszych warunków do prowadzenia działalności w ciągu następnych 12 miesięcy. Tymczasem odsetek tych, które oczekują pogorszenia ukształtował się na poziomie 27 proc.

Oprócz czynników związanych z pandemią i wprowadzanych restrykcji, na przeszkodzie do trwalszego rozwoju stoją rosnące bariery handlowe, co szczególnie utrudnia życie niemieckim eksporterom.

DIHK podkreśla, że nastroje w dużej mierze zależą od tego z jakiego regionu Niemiec pochodzi firma i z jakimi restrykcjami musiała do tej pory się borykać. Wzrost optymizmu odnotowano w odniesieniu do oczekiwań związanych z Chinami i rynkiem unijnym. Większy pesymizm firmy prezentują względem rozwoju sytuacji w Ameryce Południowej i Środkowej, w Afryce oraz na Bliskim Wschodzie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane