Niemiecki resort gospodarki przeciwny sprzedaży Chińczykom fabryki chipów

opublikowano: 08-11-2022, 15:29
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Niemieckie Ministerstwo Gospodarki rekomendowało rządowi zablokowanie przejęcia przez Chińczyków fabryki chipów Elmos. Powodem mają być względy bezpieczeństwa narodowego, informuje Reuters powołując się na anonimowe źródła.

Elmos już w poniedziałek informował, że transakcja przejęcia przez Silex, szwedzką spółkę należącą do chińskiego Sai Microelectronics, prawdopodobnie nie uzyska akceptacji rządu Niemiec.

Źródła Reutersa donoszą, że resort gospodarki i rząd Niemiec pracują obecnie nad strategią postępowania wobec Chin, koncentrującą się na zmniejszeniu jednostronnej zależności i promowaniu dywersyfikacji, a także chronieniu infrastruktury i zapobieganiu „wyciekom” technologii.

Reuters przypomina, że obawy dotyczące wpływów Chin w największej europejskiej gospodarce nasiliły się w październiku kiedy kanclerz Olaf Scholz, pomimo sprzeciwów w samym rządzie, przeforsował zgodę na zakup przez chińskiego giganta logistyki morskiej Cosco udziałów w terminalu w największym niemieckim porcie.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś

Polecane