Niemieckie konsorcjum chce kupić Bankgesellschaft

ZAKŁADY AZOTOWE "PUŁAWY" SPÓŁKA AKCYJNA
opublikowano: 25-09-2001, 16:52

FRANKFURT (Reuters) - Niemiecka unia banków oszczędnościowych (DSGV) poinformowała we wtorek, że konsorcjum, w którego skład wchodzi państwowy bank NordLB i hamburski bank oszczędnościowy Haspa, złożyło samorządowi berlińskiemu ofertę kupna Bankgesellschaft Berlin (BG).

DSGV podała w komunikacie, że konsorcjum zaoferowało także landowi berlińskiemu, największemu udziałowcowi BG możliwość przyłączenia się do grupy. Berlin rozmawia również z konsorcjum, któremu przewodniczy były wysoki przedstawiciel banku Goldman Sachs, J. Christopher Flowers.

Władze Berlina mają w Bankgesellschaft 57 procent akcji.

Według oferty DSVG, Bankgesellshaft zostałby podzielony między członków konsorcjum. Norddeutsche Landesbank, czyli NordLB, którego właścicielem jest land Saksonii, przejąłby departamenty BG zajmujące się klientami korporacyjnymi i nieruchomościami.

Hamburger Sparkasse, czyli Haspie, przypadłby departament bankowości detalicznej BG. Rzecznik prasowy DSGV odmówił dalszych komentarzy.

NordLb jest drugim co do wielkości udziałowcem Bankgesellschaft z około 20 procentami akcji banku. Haspa jest największym regionalnym bankiem oszczędnościowym w Niemczech.

Z zapewnień Flowersa, przewodniczącego drugiemu konsorcjum prowadzącemu rozmowy z landem berlińskim, wynika, że w jego grupie mogą znajdować się ABN AMRO, Citigroup i UBS.

Bankgesellschaft planuje podniesienie kapitału o dwa miliardy euro (1,84 miliarda dolarów). W 2000 roku bank stracił miliony euro z powodu nietrafnych inwestycji na rynku nieruchomości.

Problemy banku doprowadziły w zeszłym roku do dymisji lokalnego rządu Berlina.

((Reuters Serwis Polski, tel +48 22 653 97 00, fax +48 22 653 97 80, warsaw.newsroom@reuters.com))

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: ZAKŁADY AZOTOWE "PUŁAWY" SPÓŁKA AKCYJNA

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu