Niepełnosprawnym trudno korzystać z ubezpieczeń

(Tadeusz Stasiuk)
opublikowano: 14-12-2006, 17:00

Niepełnosprawni kierowcy mają kłopoty z ubezpieczeniem samochodu dostosowanym do ich potrzeb.

Niepełnosprawni kierowcy mają kłopoty z ubezpieczeniem samochodu dostosowanym do ich potrzeb, choć samochód jest dla nich często jedynym dostępnym środkiem transportu - powiedziała podczas czwartkowej konferencji prasowej prezes Polskiego Towarzystwa Stwardnienia Rozsianego - Izabela Odrobińska.

Niepełnosprawnych kierowców jest w Polsce ok. 200-300 tys. Osób niepełnosprawnych - ok. 6 mln, z czego w wieku od 25 do 54 lat - ponad 2 mln.

Niepełnosprawni kierowcy otrzymują pomoc finansową z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych na dostosowanie samochodu do swoich potrzeb.

Mają jednak problemy z ubezpieczeniami, które uwzględniałyby np. konieczność sfinansowania wózka niezbędnego w poruszaniu się. Problemem jest też np. ubezpieczenie psa przewodnika, ponieważ brakuje wyceny kosztów tresury i utrzymania. Odrobińska dodała, że koszty szkolenia, według różnych wycen, wynoszą od 10 tys. zł i więcej.

Odrobińska zwróciła też uwagę, że dla osób niepełnosprawnych łatwiejsze jest korzystanie z usług finansowych, zarówno bankowych, jak i ubezpieczeniowych, gdy są one dostępne przez internet i telefon. "Na przykład w banku lada jest na wysokości mojej twarzy. Trudno w takim przypadku rozmawiać" - dodała.

Wiceprezes Link4 Sława Cwalińska-Weychert obecna na konferencji powiedziała, że w innych krajach są specjalne pakiety ubezpieczeniowe dla osób niepełnosprawnych, zaś w Wielkiej Brytanii jest firma wyspecjalizowana w takich usługach. Zainteresowanie oferowaniem tego typu usług wykazują także polscy ubezpieczyciele.

W Polsce nie ma jeszcze szacunków, jak wiele wypadków powodują niepełnosprawni kierowcy. Jednak - dodała Cwalińska-Weychert - doświadczenia innych krajów wskazują, że osoby te jeżdżą dobrze.

Cwalińska-Weychert wskazała, że np. trudno zapewnić w ramach ubezpieczenia wypożyczenie sprzętu ułatwiającego poruszanie się, ponieważ w Polsce nie ma sieci wypożyczalni obejmujących cały kraj.

Firmy ubezpieczeniowe na razie analizują rynek. Rzecznik prasowy PZU Michał Witkowski powiedział , że w ubezpieczeniach komunikacyjnych PZU nie ma oferty specjalnej dla osób niepełnosprawnych. "Prowadzimy na bieżąco analizy rynku, ale na razie nie planujemy nowego produktu dla tej grupy docelowej" - dodał. (DI, PAP)

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: (Tadeusz Stasiuk)

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / Niepełnosprawnym trudno korzystać z ubezpieczeń