Niepewność przepisów oddala spółki od chmury

opublikowano: 02-07-2019, 22:00

Polscy przedsiębiorcy dostrzegają plusy migracji systemów do chmury publicznej, ale nieczęsto się na to decydują.

Spółka IDG na zlecenie firmy Oktawave zapytała przedsiębiorców o korzyści biznesowe i technologiczne migracji systemów do chmury publicznej. Okazuje się, że dla badanych najważniejsze jest obniżenie całkowitego kosztu posiadania infrastruktury IT.

— Firmy odchodzą od budowania własnej infrastruktury, aby uniknąć kosztów związanych z wynajęciem pomieszczenia, zakupem kilometrów kabli, klimatyzatorów, UPS-ów, wyposażeniemserwerowni w szafy czy elementy hardware’u sieciowego, a także samych serwerów i licencji. Wiedzą też, że sam czas wejścia w taką inwestycję jest dużym kosztem — mówi Piotr Skórzyński, szef ds. rozwiązań chmurowych w firmie ABC Data.

Dla spółek korzystających z chmury ważna jest też możliwość płatności tylko za wykorzystane zasoby i większa elastyczność w reagowaniu na zmiany w otoczeniu biznesowym. Przedsiębiorcy doceniają ponadto szybsze udostępnianie nowych zasobów w chmurze, ich nieograniczoną elastyczność i skalowalność oraz wysoką dostępność i większe bezpieczeństwo systemów lub danych. Badani zwracali uwagę również na możliwość przeniesienia na dostawcę zadań związanych z wdrożeniem i utrzymaniem infrastruktury. Z jednej strony firmy widzą zatem sporo korzyści z korzystania z chmury, ale z drugiej niechętnie się na nią decydują. Z badania Eurostatu z 2018 r. wynika, że zaledwie 11 proc. polskich firm korzysta z rozwiązań chmurowych. Gorszy wynik w Europie mają tylko Rumunia i Bułgaria.

— Niewątpliwie jedną z istotnych barier w tym zakresie jest niepewność regulacyjna, która wyróżnia Polskę na tle krajów europejskich — zwraca uwagę Ireneusz M. Piecuch, radca prawny i partner zarządzający w kancelarii IMP.

6a41a6d8-8c30-11e9-b683-526af7764f64
Podłącz się
Newsletter poświęcony internetowi, nowym technologiom, mediom społecznościowym oraz gadżetom.
ZAPISZ MNIE
Podłącz się
autor: Łukasz Ostruszka
Wysyłany co dwa tygodnie
Łukasz Ostruszka
Newsletter poświęcony internetowi, nowym technologiom, mediom społecznościowym oraz gadżetom.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

W raporcie czytamy, że większość firm nie ma zastrzeżeń, jeśli chodzi o bezpieczeństwo chmury — w porównaniu z własnymi serwerowniami. Blisko połowa badanych ma poczucie, że korzystając z usług certyfikowanych dostawców chmury, zapewnia bezpieczeństwo swoich danych i systemów. Natomiast 22 proc. firm nie dostrzega istotnychróżnic ani problemów związanych z wynoszeniem swoich aplikacji i danych na zewnątrz. Wątpliwości dotyczące tych zagadnień ma 29 proc. pytanych.

— Ciekawe, że prawie połowa badanych przedsiębiorców uznała za bezpieczne powierzenie informacji dostawcom usług chmurowych, którzy legitymują się odpowiednimi certyfikatami. Zostało to uznane za skuteczny instrument zarządzania ryzykiem biznesowym. Trudno natomiast stwierdzić, jak wiele z tych firm dodatkowo stosuje inne instrumenty zarządzania ryzykiem, np. regularne audyty lub doraźne kontrole u dostawców — mówi Paweł Gruszecki, radca prawny i partner w Kancelarii Zięba & Partners.

48 proc. Tylu przedsiębiorców korzystających z chmury publicznej współpracuje z certyfikowanymi dostawcami takich usług i czuje się z tym bezpiecznie.

42 proc. Tyle firm uznało obniżenie całkowitego kosztu infrastruktury za najważniejszą korzyść biznesową po migracji do chmury publicznej.

54 proc. Tyle firm uznaje możliwość szybkiego udostępniania nowych zasobów za przewagę technologiczną chmury obliczeniowej nad innymi opcjami.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwia Wedziuk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy