Niepewność spada, rynek powraca do wzrostów

Rafał Sadoch, Zespół mForex, Biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 12-08-2021, 11:45

Brak dalszego wzrostu lipcowej inflacji w USA zmniejszył obawy dotyczące konieczności szybkiej reakcji ze strony Fed.

Dynamika cen w skali miesięcznej obniżyła się do 0.5% z 0.9% m/m w czerwcu, co daje nadzieje, że szczyt inflacji mamy już za sobą, a kolejne miesiące zgodnie z zapowiedziami amerykańskich bankierów centralnych powinny przynieść hamowanie wzrostu cen. W przypadku inflacji bazowej spadek wyhamowanie wzrostu cen okazał się nawet nieco silniejszy bo do 0.3% m/m z 0.9% m/m poprzednio. Dane zatem wskazują, że choć inflacja utrzymuje się na podwyższonym poziomie, to największy wzrost mamy już za sobą, co zdejmuje z Fed ryzyko gorączkowych działań przez zbyt wysoką inflację. Amerykańscy bankierzy centralni przed decyzją o ograniczeniu tempa skupu aktywów będą mogli się skupić na danych z realnej gospodarki i zatrudnieniu.

To dało przestrzeń do wzrostów bardziej ryzykownych aktywów. Środowa sesja na Wall Street zakończyła się wyrysowaniem nowych szczytów w przypadku przemysłowego Dow Jonesa i S&P 500 podczas gdy technologiczny Nasdaq spadł o niecałe 0.2%. Spółkom z tego sektora ciąży obecnie odbicie rentowności amerykańskich obligacji skarbowych. Przedsiębiorstwa przemysłowe inwestorzy mogą natomiast faworyzować przez przeforsowanie pakietu infrastrukturalnego. Na otwarciu dzisiejszego handlu niemiecki Dax pozostaje blisko wczorajszego szczytu powyżej 15800 pkt. Wprowadzane przez Chiny regulacje spółek technologicznych ciążą azjatyckim parkietom. Tamtejsze władze opublikowały 5-letni plan, który ma prowadzić do ściślejszego nadzoru całego sektora. Dziś w kalendarium warto zwrócić uwagę na cotygodniowe dane o liczbie nowych bezrobotnych, których uwaga ze względu na kształtowanie oczekiwań przed sierpniowym raportem z rynku pracy, może być wiesza niż zwykle. Od niego bowiem prawdopodobnie zależeć będzie to co wydarzy się podczas wrześniowego posiedzenia Fed.

Na rynku walutowym kurs EURUSD minimalnie odbija od wsparcia na 1.17. W gronie G10 negatywnie wyróżnia się dolar australijski ze względu na rozprzestrzenianie się wirusa i przedłużanie restrykcje. Na rynku surowcowym złoto odbija i wraca powyżej 1750 USD za uncję wraz z tym jak zmniejszyła się presja na Fed jeśli chodzi o szybkie działanie. Reakcja rynkowa może zatem wydawać się nieco paradoksalna, bowiem uspokojenie obaw związanych ze zbyt wysoką dynamiką cen sprzyja obecnie notowaniom żółtego metalu. Notowania ropy w przypadku odmiany WTI próbują wrócić w okolice 70 USD za baryłkę w czym pomaga dobry sentyment rynkowy i ograniczone obawy związane z wyhamowaniem wzrostu popytu przez ponowne rozprzestrzenianie się wirusa.

Opowieści z arkusza zleceń
Newsletter autorski Kamila Kosińskiego
ZAPISZ MNIE
×
Opowieści z arkusza zleceń
autor: Kamil Kosiński
Wysyłany raz w miesiącu
Kamil Kosiński
Newsletter z autorskim podsumowaniem najciekawszych informacji z warszawskiej giełdy.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane