Niepewność zwiększa budżety na wojsko

W 2017 r. przychody przemysłu lotniczo-obronnego powinny wzrosnąć o około 2 pkt proc. w porównaniu do roku poprzedniego.

Tak przewidują autorzy raportu „2017 Global aerospace and defense sector outlook. Growth prospects remain upbeat”, przygotowanego przez Deloitte. W 2015 r. światowe wydatki na obronność wyniosły 1,76 bln USD. Budżet USA to 595,5 mld USD. W pierwszej piątce krajów z największymi wydatkami na wojsko są jeszcze Chiny, Rosja, Arabia Saudyjska i Francja. Polska z 12,6 mld USD znalazła się na 21 miejscu.

— Branża obronna w 2017 r. zwiększy przychody prawdopodobnie o 3,2 proc. Rok temu było to 2,7 proc. Wzrost wynika z rosnących napięć i zagrożenia bezpieczeństwa na świecie, zwiększonego budżetu obronnego Stanów Zjednoczonych, szczególnie wobec planów nowej amerykańskiej administracji, która nastawiona jest na wzmocnienie militarne kraju, oraz zwiększonych wydatków na obronność na Bliskim Wschodzie, w Japonii, Korei Południowej i Indiach — mówi Piotr Świętochowski, dyrektor w dziale audytu, ekspert ds. przemysłu obronnego w Deloitte.

Tylko w USA budżet na wydatki wojskowe ma się zwiększyć o 9 mld USD w stosunku do ubiegłego roku. W przypadku Polski wydatki obronnezaplanowano w tym roku na 37,15 mld zł (wzrost o 1,25 mld zł). Z raportu Deloitte wynika, że należy spodziewać się większej sprzedaży wozów opancerzonych, amunicji, czujników elektrycznych, cybertechnologii, narzędzi wywiadu, systemów poprawiających precyzję ataku, a także statków i samolotów patrolowych.

Mniej fuzji

W sektorze obronnym i lotnictwa cywilnego spadły wartość i liczba transakcji fuzji i przejęć (M&A). Do połowy listopada 2016 r. wartość na światowym rynku M&A wyniosła 15,6 mld USD. Rok wcześniej było to 56,7 mld USD. Natomiast liczba transakcji spadła o 20 proc. z 235 w 2015 r. do 188 w 2016 r. — Wygląda na to, że jednym ze skutków Breksitu i niepewności związanej z wynikami wyborów prezydenckich w USA było zahamowanie aktywności na rynku M&A w sektorze obronnym i lotnictwa cywilnego — mówi Piotr Świętochowski.

Więcej samolotów

W sektorze lotnictwa cywilnego nadal będzie widoczny, choć w tym roku raczej symboliczny, wzrost przychodów. Ma wynieść zaledwie 0,3 proc. Rok wcześnie było to 3,4 proc. Choć wzrost jest wciąż napędzany rosnącym zapotrzebowaniem na przeloty pasażerskie, zwłaszcza na Bliskim Wschodzie oraz w regionie Azji i Pacyfiku, na jego wyhamowanie wpłyną długotrwała presja cenowa i zmiany w ofertach linii lotniczych. Należy się jednak spodziewać większej produkcji samolotów cywilnych, wynikającej ze stabilizacji światowego PKB, dużej liczby przewozów lotniczych, stabilnych zysków linii lotniczych i niższych kosztów paliw. W tym roku zostanie wyprodukowanych o 96 samolotów więcej niż rok wcześniej, co oznacza wzrost do 1456 jednostek.

W przypadku jednego z najpopularniejszych samolotów pasażerskich Boeinga 737 będzie to zwiększenie z 42 do 47 maszyn miesięcznie w 2017 r. i do 52 w przyszłym roku. Mimo to portfel niezrealizowanych zamówień w całym sektorze wynosi nadal 13,5 tys. jednostek, co przekłada się na 9,5 roku produkcji. Popyt na nowe samoloty w najbliższych pięciu latach jest szacowany na 35 155. W następnych dziesięciu latach produkcja samolotów ma się zwiększać o 29,3 proc. rocznie. W 2035 r. ma zostać wyprodukowanych 2206 samolotów, które trafią do flot linii pasażerskich.

— Zysk operacyjny w lotnictwie cywilnym na świecie wzrośnie prawdopodobnie w 2017 r. o 20,6 proc., w przemyśle obronnym o 7 proc. Wzrost przychodów w Europie jest przewidywany na 2,5 proc., a zysku operacyjnego o 9,3 proc. Dla USA będzie to odpowiednio 1,7 i 12,7 proc. Według przewidywań Deloitte ta dobra tendencja powinna się utrzymać także w kolejnych latach — podsumowuje Piotr Świętochowski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Barbara Warpechowska

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Ekologia / Niepewność zwiększa budżety na wojsko