Nieprzewidywalna i pełna paradoksów

Arkadiusz Michaliszyn
opublikowano: 18-05-2006, 00:00

Cechą polskiej gospodarki jest umiejętność rozwijania się „wbrew”. Wymyka się spod kontroli planistów i rozkwita w obszarach nieprzewidywalnych. Oznacza to, że jest normalna. Potwierdzeniem są stworzone przez administrację dla przedsiębiorców specjalne strefy ekonomiczne, gdzie główną atrakcją miały być ulgi podatkowe. Rzeczywiście, strefy cieszą się dużym zainteresowaniem, ale o podatki inwestorzy pytają na końcu. Interesuje ich dostępna, względnie tania i wykwalifikowana siła robocza (która istnieje bez względu na treść ustaw) oraz infrastruktura (która powinna być wszędzie). Wniosek? Brak zwolnień podatkowych nie zahamowałby stopnia inwestycji.

Innym przykładem jest fiasko teorii, iż budownictwo ma zostać „kołem zamachowym” polskiej gospodarki. Tworzono systemy dopłat do mieszkań, zwolnień podatkowych, preferencyjnych kredytów, niskiego VAT... Jednocześnie, po cichu i bez fanfar, Polska, startując niemal od zera, stała się trzecim producentem mebli w Europie. Mimo braku tradycji w zakresie sztuki użytkowej, staliśmy się potentatem w tej jakże subtelnej dziedzinie. Żaden z planistów nie tego nie prorokował.

Obecnie wrogiem publicznym numer jeden są banki. Prawdą jest, iż ceny usług bankowych są w Polsce wysokie, ale jakość usług nie odbiega już od standardów zachodnich — kto nie wierzy, niech spróbuje wyciągnąć gotówkę z bankomatu w Belgii. Ale wpadanie w przesadny optymizm co do stanu naszej gospodarki jest błędem. Szybko możemy utracić nasze atuty. Tania siła robocza przestanie być tania, gdyż oczekiwania socjalne rosną i trudno sobie wyobrazić, aby na dłuższą metę było inaczej. Dostępność siły roboczej także będzie maleć, co wiąże się z kolejnym paradoksem (niezwykle niepokojącym), jakim są trudności ze znalezieniem pracowników w obszarach dotkniętych najwyższą stopą bezrobocia. Zjawisko to spotęgowane zostało przez otwarcie unijnych rynków pracy.

Arkadiusz Michaliszyn

radca prawny CMS Cameron McKenna

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Arkadiusz Michaliszyn

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu