Nierealna cena hamuje sprzedaż

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 16-04-2013, 00:00

Sprzedający mieszkania, ustalając cenę nieruchomości, najczęściej sugerują się średnią dla miasta.

Przeglądając ogłoszenia sprzedaży mieszkań w Warszawie, zauważa się pewną prawidłowość: niezależnie od standardu, położenia czy wieku nieruchomości zwykle pojawiają się ceny ofertowe powyżej 7 tys. zł za mkw., czyli zbliżone do stołecznej średniej wynoszącej około 7,1 tys. zł, ale często zawyżone w stosunku do konkretnej nieruchomości.

Ustalenie ceny nieadekwatnej do standardu mieszkania wydłuża czas potrzebny na znalezienie kupca i zmusza do kilkakrotnego jej obniżania — stąd na portalach ogłoszeniowych zamieszczanych jest kilka ofert sprzedaży tego samego mieszkania,ale z drastycznie różnymi cenami.

To zjawisko potwierdza najnowszy raport Home Brokera, z którego wynika, że średnia cena transakcyjna to tylko część prawdy o rynku nieruchomości. Ponad 60 proc. mieszkań w Warszawie, Wrocławiu czy Katowicach sprzedaje się taniej niż średnie ceny w tych miastach. Podobnie jest w Kielcach, Łodzi, Krakowie i Zielonej Górze, gdzie ponad połowa nieruchomości sprzedawana jest za cenę niższą niż średnia. W cenach niższych niż średnia zawiera się przeważnie więcej transakcji niż wyższych od średniej. Przeciętny udział transakcji, których przedmiotem są mieszkania tańsze niż średnia wyniósł na 10 badanych rynkach 53,4 proc.

Najwięcej takich transakcji Home Broker i Lion’s House zanotowały w ostatnich trzech miesiącach w Katowicach (62,5 proc. ), Warszawie (62,1 proc.) i Wrocławiu (60 proc.). Wynika to stąd, że średnią cenę zawyżają transakcje sprzedaży nieruchomości z górnej półki, w przypadku których metr kwadratowy bywa wyceniany na 20 czy nawet 30 tys. zł. Udział takich transakcji jest mały, ale mają wpływ na średnią.

To kolejny dowód, że ustalając cenę ofertową mieszkania, warto nie tylko brać pod uwagę średnią na rynku, ale także to, gdzie jest położona nieruchomość, kiedy została wybudowana, czy wymaga remontu, czy tylko odświeżenia, a może nadaje się do natychmiastowego zamieszkania. Przez zawyżoną cenę ofertową można często więcej stracić, niż urealniając ofertę i szybciej znajdując klienta.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane