Nieruchomości dominują aktywa

opublikowano: 01-02-2016, 22:00

Z analizy przeprowadzonej przez firmę Savills wynika, że rynek nieruchomości stanowi 60 proc. wszystkich aktywów inwestycyjnych na świecie. Wartość światowego rynku nieruchomości w 2015 r. była 2,7 raza wyższa od światowego PKB — sięgnęła 217 bln dolarów.

— Nieruchomości to dominująca kategoria aktywów, przy tym najbardziej podatna na różnego rodzaju wahania i mająca ogromny wpływ na gospodarkę. W ostatnich latach ekspansywna polityka monetarna (luzowanie ilościowe) i wynikające z tego niskie oprocentowanie ograniczyły stopy kapitalizacji nieruchomości i przyczyniły się do znacznego wzrostu cen tych aktywów na świecie — komentuje Yolande Barnes, dyrektor działu badań nad rynkiem globalnym Savills.

75 proc. światowego rynku nieruchomości stanowią inwestycje mieszkaniowe. Ich łączna wartość wynosi 162 bln dolarów. Wartość nieruchomości mieszkalnych idzie w parze ze stopniem zamożności społeczeństwa: Chiny, w których zamieszkuje prawie jedna piąta ludności świata, są w posiadaniu około jednej czwartej wartości rynku. Większość aktywów skupiona jest w krajach Zachodu, przy tym 21 proc. rynku stanowią nieruchomości mieszkaniowe w Ameryce Północnej, mimo że mieszka tam zaledwie 5 proc. ludności świata. Jeśli chodzi o sektor nieruchomości komercyjnych, to widać dominację Zachodu — Ameryka Północna stanowi połowę tego rynku. Do Europy należy ponad jedna czwarta, natomiast do Azji i Australazji — 22 proc. Zaledwie 5 proc. przypada na Amerykę Południową, Bliski Wschód i Afrykę. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Joanna Dobosiewicz

Polecane