Nieruchomości odporne na politykę

  • Marta Sieliwierstow
opublikowano: 20-04-2016, 22:00

W I kw. 2016 r. inwestorzy wydali ponad 0,5 mld EUR na zakupy w Polsce.

W ubiegłym roku wydatki na centra handlowe, biura i magazyny były rekordowe i przekroczyły 4 mld EUR. Wiele wskazuje na to, że ten rok może być równie udany. Miniony kwartał, w którym inwestorzy kupili nieruchomości za 504 mln EUR, był lepszy niż styczeń-marzec 2015 (458 mln EUR). Według szacunków Colliers International, w drugim i trzecim kwartale zostaną sfinalizowane transakcje na co najmniej 1,26 mld EUR. Z tego największą (ponad 890 mln EUR) będzie zakup udziałów w Echo Prime Properties przez Redefine. To największa transakcja w Europie w 2016 r.

— Po niespokojnym początku roku wynikającym z zawirowań politycznych w Polsce widzimy, że na szczęście nie odstraszyły one inwestorów — mówi Piotr Mirowski, dyrektor działu doradztwa inwestycyjnego i partner w Colliers International. W ostatnich latach najaktywniej inwestowały w Polsce fundusze amerykańskie, niemieckie i brytyjskie. W najbliższych miesiącach na znaczeniu zyskają inwestorzy z Kanady, Australii, Korei Południowej, Chin, Singapuru, Malezji, Hongkongu i RPA.

— To właśnie nowi inwestorzy będą napędzać rynek w tym roku. Rośnie też zainteresowanie globalnych inwestorów dużymi transakcjami za min. 200-300 mln EUR i kupnem dużych portfeli nieruchomości w Polsce — dodaje Piotr Mirowski. Eksperci spodziewają się, że tradycyjnie najwięcej transakcji zostanie sfinalizowanych w ostatnim kwartale.

Transakcje kwartału

Najaktywniejszymi inwestorami w poprzednim kwartale byli Benson Elliot, GLL Real Estate Partners, PHN, Hines, GTC i Mayland. W 2016 r. PHN za 60,6 mln EUR kupił drugą fazę kompleksu Alchemia w Gdańsku, za podobną kwotę Alcon Investments sprzedał gdański Alcon Park jego głównemu najemcy — firmie Intel. GTC kupiło poznański biurowiec Pixel za ok. 32 mln EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marta Sieliwierstow

Polecane