Nieruchomościowy ruch w interesie

  • Emil Górecki
opublikowano: 24-05-2013, 00:00

Na sprzedaż są co najmniej cztery duże galerie handlowe. Jest szansa na powtórzenie ubiegłorocznego wyniku.

Po długich negocjacjach belgijski deweloper Ghelamco sprzedał funduszowi Union Investment biurowiec Senator niedaleko warszawskiego pl. Bankowego. Zainkasował za niego 120 mln EUR. To kolejny argument za tym, że rynek nieruchomości komercyjnych w Polce miewa się nieźle — mimo słabych danych makroekonomicznych napływających z największych gospodarek świata.

— W trakcie negocjacji i due diligence są nieruchomości, których łączna wartość przekracza 2 mld EUR (8,4 mld zł), z czego około 1,2 mld EUR (5 mld zł) dotyczy sektora handlowego. Możliwe, że tegoroczna wartość rynku może przekroczyć 2,7 mld EUR (11,3 mld zł), które zanotowaliśmy w zeszłym roku — mówi Michał Ćwikliński, dyrektor działu inwestycyjnego agencji Savills.

Do rekordu z 2006 r. (4,75 mld EUR) jest jednak bardzo daleko. Sektor handlowy w transakcjach na rynku nieruchomości komercyjnych zawsze jest najmocniej reprezentowany. W trakcie negocjacji są sprzedaż m.in. warszawskiego Wola Parku, katowickiej Silesia City Center czy wrocławskiej Galerii Dominikańskiej, a wkrótce dołączy do nich także m.in. lubelski park handlowy Tatary.

Tylko one, z grubsza licząc, będą kosztować ponad 700 mln EUR. Fundusze MGPA wystawiły na rynek także warszawski biurowiec Rondo 1, za który chciałyby zainkasować około 350 mln EUR. To sporo, biorąc pod uwagę dużą presję na obniżanie stawek najmu w tym wieżowcu. Wartość już zamkniętych w tym roku transakcji sprzedaży nieruchomości przekroczyła 850 mln EUR. Michał Ćwikliński założył się z kolegami z konkurencyjnych agencji o to, że do końca czerwca kwota wzrośnie do 1,5 mld EUR. Oprócz Senatora, w tym roku właściciela zmieniły już m.in. warszawskie biurowce New City (kupił go Hines) i Green Corner (Skanska Property), kompleks magazynowy Żerań Park II (Segro) czy połowa udziałów w portfelu magazynów Prologis (Norges Bank).

— Od niedawna w rynku inwestycyjnym magazyny stanowią znaczny udział. W tym roku powinien on sięgnąć około 230 mln EUR. Co ważne, transakcje te są zawierane nie tylko między deweloperami a funduszami, ale także na rynku wtórnym, czyli między funduszami — mówi Michał Ćwikliński.

127 mln EUR To wartość największej zawartej w tym roku transakcji. Tyle zapłacił Hines za warszawski kompleks biurowy New City.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Emil Górecki

Polecane