Niespłacone długi na małym parkiecie

DI
opublikowano: 18-01-2016, 22:00

5 261 692 zł - tyle wynosi łączne zadłużenie 58 krajowych spółek z NewConnect notowanych w Krajowym Rejestrze Długów.

Na NewConnect notowanych było w sumie 418 spółek. Z tego 409 to przedsiębiorstwa krajowe, a 9 to spółki zagraniczne (dane z 4 stycznia 2016 r.). Z grona spółek krajowych, aż 58 jest notowanych jako dłużnicy w Krajowym Rejestrze Długów Biurze Informacji Gospodarczej (KRD BIG). Firmy te mają łącznie 140 wierzycieli i 329 niezapłaconych w terminie zobowiązań o łącznej wartości 5 261 691,97 zł. — Podobnie jak w przypadku głównego rynku Giełdy Papierów Wartościowych (GPW) w Warszawie, także na NewConnect co siódma spółka nie płaci na czas swoim kontrahentom. Choć w tym drugim przypadku niechlubne statystyki są niższe, to warto pamiętać o różnicy w wielkości przedsiębiorstw. Spółki z głównego rynku są setki, a zdarza się, że tysiące razy większe od tych z NewConnect — wyjaśnia Adam Łącki, prezes Krajowego Rejestru Długów Biura Informacji Gospodarczej. Z badania przeprowadzonego pod koniec listopada 2015 r. wynika, że z grona 426 spółek krajowych notowanych wówczas na GPW aż 61 widniało jako dłużnicy w bazie danych KRD BIG. W grupie 58 krajowych firm z NewConnect notowanych w Krajowym Rejestrze Długów aż 37 spółek (63,8 proc.) zajmuje się działalnością handlowo-usługową. Ich łączne zadłużenie wynosi niemal 3,4 mln zł. Niespłacone na czas zobowiązania sięgające niemal miliona złotych ma natomiast 7 spółek z branży budowlanej. Zadłużenie „przypadające” na jedną spółkę budowlaną wynosi prawie 140 tys. zł. To o ponad 50 proc. więcej niż średni dług dla wszystkich spółek z NewConnect notowanych w KRD.

Jednak największym dłużnikiem jest spółka z sektora usługowego, która ma 7 zobowiązań wobec 3 wierzycieli na łączną kwotę 1,12 mln zł. Najwięcej, bo aż 29, niespłaconych zobowiązań ma firma budowlana. Jej łączne zadłużenie sięga niespełna ćwierć miliona złotych. Adam Łącki podkreśla, że w gronie przedsiębiorstw notowanych w Krajowym Rejestrze Długów nie znajduje się ani jeden przedstawiciel grupy NC Lead, czyli segmentu, do którego trafiają największe i najbardziej płynne spółki. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu