Niespodzianki nie było. I nie będzie?

Jacek Zalewski
20-06-2010, 21:15

Wszystkie znaki na wyborczym niebie wskazują, że konstytucyjna konieczność przeprowadzenia 4 lipca drugiej tury tylko odsuwa prezydenckie rozstrzygnięcie w czasie, ale wyniku z 20 czerwca nie zmieni.

Przewaga Bronisława Komorowskiego nad Jarosławem Kaczyńskim -- w punktach procentowych 45:33 (SMG/KRC dla TVN), 40,7:35,8 (TNS OBOP dla TVP), 46,2:32,8 (Homo Homini Polsat News) -- nie wydaje się możliwa do odrobienia (zobacz pełne sondaże). Musiałoby nastąpić jakieś wakacyjne załamanie frekwencyjne elektoratu Platformy Obywatelskiej, by marszałek wypuścił z rąk prezydenturę.

Niespodzianki nie było. I nie będzie?Niespodzianki nie było. I nie będzie?

W wyborczych dogrywkach kolejność z tury eliminacyjnej zwykle jest zachowywana. Co prawda -- pięć lat temu właśnie w Polsce zdarzył się wypadek bez precedensu w dziejach demokratycznych wyborów, gdy przepływ znaczącego elektoratu Andrzeja Leppera rozstrzygnął o zwycięstwie Lecha Kaczyńskiego. Przypomnijmy, że wtedy Donald Tusk był w pierwszej turze najlepszy, ale nic nie mógł poradzić wobec uderzenia zwolenników Samoobrony. Tym razem potencjalny przepływ części elektoratu trzeciego w eliminacjach Grzegorza Napieralskiego -- tej, która 4 lipca w ogóle pofatyguje się do urn -- może jedynie wzmocnić Bronisława Komorowskiego. Rzecz jasna przewodniczący SLD nie będzie ogłaszał żadnego apelu.

Niespodzianki nie było. I nie będzie?Niespodzianki nie było. I nie będzie?Przy okazji pierwszej tury okazało się, jak bardzo polityczne i merytoryczne, a nie czysto techniczne znaczenie mają... godziny głosowania. Przypomnijmy, że parlament uchwalił dwuzdaniową nowelizację ustawy o wyborze prezydenta i przesunął porę -- zamiast od godziny 6 do 20 miało być od 8 do 22. Jednak prezydent Lech Kaczyński jedną z ostatnich decyzji, tuz przed wylotem do Smoleńska, skierował wspomnianą nowelę do Trybunału Konstytucyjnego, zarzucając jej zbyt późne uchwalenie. Gdyby owa zmiana weszła w życie, o drugiej turze 4 lipca zapewne nie byłoby mowy...

Na kogo zagłosujesz w II turze? Odpowiedz w sondzie pb.pl>>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Niespodzianki nie było. I nie będzie?