Niespodziewany spadek PKB Korei Południowej

opublikowano: 25-04-2019, 07:22

PKB Korei Południowej spadł w pierwszym kwartale najmocniej od dekady z powodu słabnących inwestycji, pogorszenia w sektorze technologicznym i malejącego eksportu.

Czwarta gospodarka Azji zanotowała 0,3 proc. spadku w pierwszym kwartale tego roku w porównaniu z ostatnim kwartałem 2018 r. To zaskoczenie, bo oczekiwano 0,3 proc. wzrostu. Wiadomość spowodowała spadek kursów akcji na giełdzie w Seulu. Won jest najsłabszy od marca 2017 roku. W ujęciu rocznym gospodarka Korei Południowej rosła w pierwszym kwartale o 1,8 proc. wobec 2,4 proc. w poprzednim.

fot. Bloomberg

Eksport, który generuje prawie połowę PKB Korei Południowej, zmierza do piątego z rzędu miesięcznego spadku, co tłumaczone jest głównie malejącym popytem w Chinach. Inwestycje w infrastrukturę spadły w pierwszym kwartale o 11 proc. w porównaniu z poprzednimi trzema miesiącami. To największa zniżka od 21 lat. W poprzednim kwartale rosły o 4,4 proc.

W ubiegłym tygodniu bank centralny obniżył prognozę wzrostu gospodarczego Korei Południowej do 2,5 proc., a rząd zapowiedział działania stymulacyjne na kwotę 6,7 bln wonów (5,9 mld USD), które mogą zwiększyć wzrost PKB o 0,1 pkt. procentowego i stworzyć 73 tys. miejsc pracy.

- Jeżeli w następnych miesiącach nie nastąpi silniejsze niż jest oczekiwane ożywienie w sektorze eksportowym, osiągnięcie prognozowanego przez rząd tempa wzrostu gospodarczego w tym roku będzie wymagało dodatkowych środków z budżetu – uważa Krystal Tan, ekonomistka Australia & New Zealand Banking Group w Singapurze.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marek Druś, Bloomberg

Polecane